Short description:
Intel Core Ultra 5 225U (1,5 GHz), 16 GB LPDDR5X-7500, 33,8 cm (13,3\") WUXGA (1920x1200) BrightView LED UWVA, TouchScreen, SSD 512 GB M.2 PCIe NVMe, Intel Graphics (IGP), HDMI 2.1, 2x Thunderbolt 4 (USB-C/DisplayPort - 40Gbps), 1x USB-C 3.2 Gen2 (10Gbps - DisplayPort), 1x USB-A 3.2 Gen1 (5Gbps), Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4, Webcam, Fingerprint, Pen HP Garaged AES, Backlit Kbd, Microsoft Windows 11 Pro (64-bit)
SKU:
B2RA1ESR
Laptop HP EliteBook 8 Flip G1i 13 | U5-225U | Touch / Ultra 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 13,3″ WUXGA
1,199.00 €
982.79 €
lowest price in the last 30 days: 1,199.00 €
Short description:
Intel Core Ultra 5 225U (1,5 GHz), 16 GB LPDDR5X-7500, 33,8 cm (13,3\") WUXGA (1920x1200) BrightView LED UWVA, TouchScreen, SSD 512 GB M.2 PCIe NVMe, Intel Graphics (IGP), HDMI 2.1, 2x Thunderbolt 4 (USB-C/DisplayPort - 40Gbps), 1x USB-C 3.2 Gen2 (10Gbps - DisplayPort), 1x USB-A 3.2 Gen1 (5Gbps), Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4, Webcam, Fingerprint, Pen HP Garaged AES, Backlit Kbd, Microsoft Windows 11 Pro (64-bit)
By purchasing this product, you earn 1199 loyalty points, equivalent to 36.33 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability:This product is sold out, but don’t worry – you might find a great alternative in our offer. Check it out now!
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
Introducing the HP EliteBook 8 Flip G1i 13, an exceptional laptop designed for both productivity and entertainment. This versatile device combines cutting-edge technology with a sleek design, offering a revolutionary experience through an immersive 13.3-inch WUXGA touchscreen display for seamless navigation and vibrant visuals.
Main advantages
- Powerful Performance: Featuring the efficient I5 processor and fast RAM, ensuring smooth multitasking and reliable performance for all your applications.
- Stunning Display: The 13.3-inch WUXGA touchscreen offers breathtaking detail and clarity, making every image and video pop with impressive depth and color.
- Advanced Connectivity: Equipped with HDMI 2.1, Thunderbolt 4 ports, and a USB-C 3.2 interface, enabling fast and versatile connections for all your peripherals.
- Speed and Storage: The SSD with NVMe technology delivers lightning-fast data access, significantly enhancing the overall productivity experience.
- Intuitive Interaction: Enjoy the precision of the HP Garaged AES Pen for detailed work and note-taking on the go.
Who buys this product
Ideal for professionals and creatives who need a reliable and portable companion, the HP EliteBook 8 Flip G1i 13 suits those in business, media creation, and technology fields. Students and educators will also appreciate its versatility and interactive features for dynamic learning environments.Upgrade options
The HP EliteBook 8 Flip G1i 13 allows for upgrades that cater to your growing needs, making it future-ready. Always consult a professional before performing an upgrade.Why choose a refurbished device
Choosing a professionally refurbished EliteBook offers a smart investment, as it ensures the device meets the highest standards through a standardized quality rating system. This option not only provides exceptional value but also contributes positively to sustainability by minimizing resource usage and promoting circular economy practices.| Processor | Intel® Core™ Ultra 5 225U / 1,5 GHz / 12 Cores (2C/(8c+2c)/14T) / 4,8 GHz Max Turbo Frequency |
|---|---|
| System memory | 16 GB LPDDR5X |
| Type of working memory (RAM) | LPDDR5X Soldered |
| Maximum memory size (RAM) | 16 GB |
| Hard drive | 512 GB SSD |
| Hard drive type | NVME SSD |
| Graphic card | Intel Graphics (IGP) |
| Screen | 33,8 cm (13,3″) WUXGA (1920 x 1200) Multi-Touch UWVA IPS LED | 400 nits | 100% sRGB |
| Maximum resolution | WUXGA / 1920 x 1200 |
| Display type | Glossy (BrightView, gloss), Touch |
| Condition | Open Box |
| Operating system | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Optical unit | No |
| Number of USB ports | 1x |
| USB-C | ne |
| Number of Thunderbolt ports | 2x |
| Video over USB-C | 1x |
| Displayport | 1x |
| Docking station connector | no |
| HDMI | 1x |
| VGA | 0x |
| DVI | 0x |
| Web camera | yes |
| WiFi | Yes |
| Fingerprint | Yes |
| Card reader | No |
| Bluetooth | yes |
| Backlit keyboard | yes |
| Keyboard Layout | Swiss keyboard |
| Condition | HP Renew, Outlet - Open Box |
| Warranty in months | 12 |
| Responsible person in the EU | HP tehnična regulativna ekipa, 08028 Barcelona, Spain, reg@hp.com |
| Manufacturer | HP Inc., 1501 Page Mill Road, Palo Alto, California, 94304, USA, reg@hp.com |
For even more performance, we recommend …
Laptop HP OMEN Transcend 14-fb0005nx | Ultra 7 155H | GeForce RTX 4060 (8 GB) / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ 2.8K
1,399.00 €
1,146.72 €
lowest price in the last 30 days: 1,399.00 €
Laptop HP OMEN Gaming 16-am0008ne | i7-14650HX | RTX 5050 / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,299.00 €
1,064.75 €
lowest price in the last 30 days: 1,299.00 €
Laptop HP Victus Gaming 15-fb2933nc | RTX 4060 (8 GB) / AMD Ryzen™ 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
1,189.00 €
974.59 €
lowest price in the last 30 days: 1,189.00 €
Laptop HP Omen Gaming 16-AE0XXX / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ FHD
1,349.00 €
1,105.74 €
lowest price in the last 30 days: 1,349.00 €
Laptop HP OMEN Transcend 14-fb0002nt | Ultra 9 | OLED 2.8K | RTX 4070 | 16GB / Ultra 9 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ 2.8K
1,859.00 €
1,523.77 €
lowest price in the last 30 days: 1,859.00 €
Laptop HP Victus Gaming 15-fb3770ng | R7 350 | RTX 5060 (8 GB) / AMD Ryzen™ AI 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
1,299.00 €
1,064.75 €
lowest price in the last 30 days: 1,299.00 €
Laptop HP OMEN MAX Gaming 16-ah0710ng | U7 255HX | RTX 5070Ti (12GB) | W11 / Ultra 7 / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0″ WQHD
2,299.00 €
1,884.43 €
lowest price in the last 30 days: 2,299.00 €
Computer HP EliteOne 870 G9 AiO | i7-14700 | FHD | W10 Pro / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive
1,239.00 €
1,015.57 €
lowest price in the last 30 days: 1,239.00 €
Computer HP OMEN 35L Gaming GT16-0199nz | U7-265K | RTX 5080 (16GB) / Ultra 7 / RAM 32 GB / SSD Drive
2,999.00 €
2,458.20 €
lowest price in the last 30 days: 2,999.00 €
Laptop HP ProBook 4 G1i 16 | U7 255U | 24GB RAM | Win 10 Pro / Ultra 7 / RAM 24 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,198.00 €
981.97 €
lowest price in the last 30 days: 1,198.00 €



























