Short description:
AMD Ryzen AI 7 350 (2.0 GHz), 40,6 cm (16\") WUXGA (1920x1200) AG WLED 60 Hz, 24 GB (2x12GB) DDR5-5600, SSD 512 GB M.2 PCIe NVMe, AMD Radeon 860M Graphics (IGP), 2x Thunderbolt 4 (USB-C/DisplayPort - 40Gbps), 1x HDMI 2.1, 1x USB-A 3.2 Gen1 (5Gbps), 1x USB-C 3.2 Gen2 (10Gbps - DisplayPort), Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4, Webcam, Fingerprint, Backlit kbd., Microsoft Windows 11 Pro (64-bit)
SKU:
AD4F8ETR
Laptop HP EliteBook 8 G1a 16 AI | R7 350 / AMD Ryzen™ AI 7 / RAM 24 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,299.00 €
1,064.75 €
lowest price in the last 30 days: 1,299.00 €
Short description:
AMD Ryzen AI 7 350 (2.0 GHz), 40,6 cm (16\") WUXGA (1920x1200) AG WLED 60 Hz, 24 GB (2x12GB) DDR5-5600, SSD 512 GB M.2 PCIe NVMe, AMD Radeon 860M Graphics (IGP), 2x Thunderbolt 4 (USB-C/DisplayPort - 40Gbps), 1x HDMI 2.1, 1x USB-A 3.2 Gen1 (5Gbps), 1x USB-C 3.2 Gen2 (10Gbps - DisplayPort), Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4, Webcam, Fingerprint, Backlit kbd., Microsoft Windows 11 Pro (64-bit)
By purchasing this product, you earn 1299 loyalty points, equivalent to 39.36 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability:This product is sold out, but don’t worry – you might find a great alternative in our offer. Check it out now!
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
Introducing the HP EliteBook 8 G1a 16 AI | R7 350, a powerful and versatile laptop designed for professionals who demand efficiency and performance. With its sleek design and robust features, it promises to boost productivity whether you're at the office or on the go.
Main advantages
- Equipped with Ryzen 7 for seamless multitasking and reliable performance
- Features a large 40.6 cm (16") WUXGA display for stunning visual clarity
- Ample DDR5 memory and NVMe SSD for fast data access and smooth operation
- Advanced connectivity with Thunderbolt 4, HDMI 2.1, and other versatile ports
- Enhanced portability with a backlit keyboard, ensuring ease of use in any setting
- Robust security with Fingerprint login and a high-quality webcam for clear video calls
Who buys this product
This device is perfect for professionals, educators, and anyone who prioritizes performance with rich connectivity options. It's an ideal choice for those who manage multiple tasks and rely on a stable, efficient machine to handle complex workflows without compromise.Upgrade options
The HP EliteBook offers flexibility with possibility for memory and storage expansion. Thanks to its innovative design, you can easily boost your system's specs when your needs evolve. Always consult a professional before performing an upgradeWhy choose a refurbished device
Opting for a refurbished HP EliteBook means receiving a fully functional and quality-rated product at a considerably lower cost. Professional refurbishment ensures it meets stringent quality standards while providing an eco-friendly choice. Reduce electronic waste by extending the lifecycle of a device that still offers incredible value and performance. Embrace sustainability without compromising on technology.| Processor | AMD Ryzen™ AI 7 350 / 2,0 GHz / Octa-Core (8C/16T) / Max Boost Speed 5,0 GHz + AMD Ryzen™ AI (55 NPU TOPS) |
|---|---|
| System memory | 24 GB (2x 12GB) DDR5 |
| Type of working memory (RAM) | DDR5 SODIMM |
| Maximum memory size (RAM) | 64 GB |
| Hard drive | 512 GB SSD |
| Hard drive type | NVME SSD |
| Graphic card | AMD Radeon™ 860M Graphics (IGP) |
| Screen | 40,6 cm (16,0″) WUXGA (1920 x 1200) IPS LED | 400 nits | 100% sRGB |
| Maximum resolution | WUXGA / 1920 x 1200 |
| Display type | Matte (AntiGlare, matt) |
| Condition | Open Box |
| Operating system | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Optical unit | No |
| Number of USB ports | 2x |
| USB-C | ne |
| Number of Thunderbolt ports | 0x |
| Video over USB-C | 0x |
| Displayport | 1x |
| Docking station connector | no |
| HDMI | 1x |
| VGA | 0x |
| DVI | 0x |
| Web camera | yes |
| WiFi | Yes |
| Fingerprint | Yes |
| Card reader | No |
| Bluetooth | yes |
| Backlit keyboard | yes |
| Keyboard Layout | Swiss keyboard |
| Condition | HP Renew, Outlet - Open Box |
| EAN | 0199251811647 |
| Warranty in months | 12 |
| Responsible person in the EU | HP tehnična regulativna ekipa, 08028 Barcelona, Spain, reg@hp.com |
| Manufacturer | HP Inc., 1501 Page Mill Road, Palo Alto, California, 94304, USA, reg@hp.com |
For even more performance, we recommend …
Laptop HP EliteBook 6 G1i 16 | U5-225U | WWAN | Touch / Ultra 5 / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,299.00 €
1,064.75 €
lowest price in the last 30 days: 1,299.00 €
Laptop HP ProBook 4 G1i 16 | U7 255H | 24GB RAM | W11P / Ultra 7 / RAM 24 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,159.00 €
950.00 €
lowest price in the last 30 days: 1,159.00 €
Laptop HP OMEN MAX Gaming 16-ah0710ng | U7 255HX | RTX 5070Ti (12GB) | W11 / Ultra 7 / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0″ WQHD
2,299.00 €
1,884.43 €
lowest price in the last 30 days: 2,299.00 €
Computer HP OMEN 35L Gaming GT16-0199nz | U7-265K | RTX 5080 (16GB) / Ultra 7 / RAM 32 GB / SSD Drive
2,999.00 €
2,458.20 €
lowest price in the last 30 days: 2,999.00 €
Laptop HP Omen MAX Gaming Laptop 16-ah0012ns / Ultra 9 / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0" WQXGA
2,499.00 €
2,048.36 €
lowest price in the last 30 days: 2,499.00 €
Laptop Apple MacBook Air 15 2023 Midnight / Apple M / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,3" Retina
1,199.00 €
982.79 €
lowest price in the last 30 days: 1,199.00 €
Laptop HP Victus Gaming 15-fb3770ng | R7 350 | RTX 5060 (8 GB) / AMD Ryzen™ AI 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
1,299.00 €
1,064.75 €
lowest price in the last 30 days: 1,299.00 €
Laptop HP OMEN Transcend 14-fb0002nt | Ultra 9 | OLED 2.8K | RTX 4070 | 16GB / Ultra 9 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ 2.8K
1,859.00 €
1,523.77 €
lowest price in the last 30 days: 1,859.00 €
Laptop HP ProBook 4 G1i 16 | U7 255U | 24GB RAM | Win 10 Pro / Ultra 7 / RAM 24 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,198.00 €
981.97 €
lowest price in the last 30 days: 1,198.00 €
Laptop HP Victus Gaming 15-fb2933nc | RTX 4060 (8 GB) / AMD Ryzen™ 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
1,189.00 €
974.59 €
lowest price in the last 30 days: 1,189.00 €



























