Short description:
Intel Ultra 5 225U (1,5 GHz), 32 GB DDR5-5600, SSD 512 GB M.2 PCIe NVMe, 40,64 cm (16,0\") WUXGA (1920x1200) Multi-Touch UWVA IPS LED 60Hz, Intel Grahics (IGP), HDMI 2.1, 2x Thunderbolt 4 (USB-C 4.0/DisplayPort - 40Gbps), 2x USB-A 3.2 Gen1 (5Gbps), WWAN HP R15 4G, Wi-Fi 7 (2x2), Bluetooth 5.4, Webcam, Fingerprint, Backlit Kbd., Microsoft Windows 11 Pro (64-bit)
SKU:
D68FNE8R
Laptop HP EliteBook 6 G1i 16 | U5-225U | WWAN | Touch / Ultra 5 / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,299.00 €
1,064.75 €
lowest price in the last 30 days: 1,299.00 €
Short description:
Intel Ultra 5 225U (1,5 GHz), 32 GB DDR5-5600, SSD 512 GB M.2 PCIe NVMe, 40,64 cm (16,0\") WUXGA (1920x1200) Multi-Touch UWVA IPS LED 60Hz, Intel Grahics (IGP), HDMI 2.1, 2x Thunderbolt 4 (USB-C 4.0/DisplayPort - 40Gbps), 2x USB-A 3.2 Gen1 (5Gbps), WWAN HP R15 4G, Wi-Fi 7 (2x2), Bluetooth 5.4, Webcam, Fingerprint, Backlit Kbd., Microsoft Windows 11 Pro (64-bit)
By purchasing this product, you earn 1299 loyalty points, equivalent to 39.36 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability: In stock
only 1 piece available.
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
Discover the power and versatility of the Prenosnik HP EliteBook 6 G1i 16, a sleek and sophisticated laptop designed to meet all your productivity needs. With its cutting-edge features, this laptop offers an exceptional user experience, ensuring you stay connected and productive, wherever you go.
Main advantages
- Stunning Display: Enjoy a vibrant 16.0" WUXGA touchscreen that provides sharp and clear visuals, perfect for multitasking and creative projects.
- High-Speed Performance: Benefit from an efficient I5 processor and fast SSD featuring NVMe technology, ensuring rapid boot times and seamless workflow.
- Advanced Connectivity: Stay connected with Wi-Fi 7, 4G WWAN, and multiple high-speed ports including Thunderbolt 4 for unparalleled data transfer capabilities.
- Security Features: Enhanced security with a built-in fingerprint reader and a high-definition webcam.
Who buys this product
This EliteBook is ideal for professionals and students who demand reliability and performance. It's perfect for business travelers who need a lightweight and powerful device that supports video conferencing, collaboration, and multimedia tasks with ease. Creative professionals will also appreciate the high-resolution display and superior graphics support.Upgrade options
The EliteBook 6 G1i is designed with future-proofing in mind. Customizing your device is straightforward: expand its capabilities by upgrading memory or storage to adapt to your growing needs. Always consult a professional before performing an upgrade.Why choose a refurbished device
Opting for a refurbished device is a savvy choice, offering excellent value while contributing positively to environmental sustainability. Each device undergoes a rigorous refurbishment process and adheres to a standardized quality rating system, ensuring peak performance and reliability. Choosing a refurbished EliteBook means you gain a high-quality laptop at a fraction of the cost of brand-new devices, without compromising on performance or features.| Processor | Intel® Core™ Ultra 5 225U / 1,5 GHz / 12 Cores (2C/(8c+2c)/14T) / 4,8 GHz Max Turbo Frequency |
|---|---|
| System memory | 32 GB DDR5 |
| Type of working memory (RAM) | DDR5 SODIMM |
| Maximum memory size (RAM) | 64 GB |
| Hard drive | 512 GB SSD |
| Hard drive type | NVME SSD |
| Graphic card | Intel Xe-LPG+ Graphics (IGP) |
| Screen | 40,6 cm (16,0″) WUXGA (1920x1200) Multi-Touch UWVA LED | IPS | 300 nits | 62,5% sRGB |
| Maximum resolution | WUXGA / 1920 x 1200 |
| Display type | Matte (AntiGlare, matt), Touch |
| Condition | Open Box |
| Operating system | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Optical unit | No |
| Number of USB ports | 2x |
| USB-C | da |
| Number of Thunderbolt ports | 0x |
| Video over USB-C | 0x |
| Displayport | 1x |
| Docking station connector | no |
| HDMI | 1x |
| VGA | 0x |
| DVI | 0x |
| Web camera | yes |
| WiFi | Yes |
| Fingerprint | Yes |
| Card reader | No |
| Bluetooth | yes |
| Backlit keyboard | yes |
| Keyboard Layout | German keyboard |
| Condition | HP Renew, Outlet - Open Box |
| Warranty in months | 12 |
| Responsible person in the EU | HP tehnična regulativna ekipa, 08028 Barcelona, Spain, reg@hp.com |
| Manufacturer | HP Inc., 1501 Page Mill Road, Palo Alto, California, 94304, USA, reg@hp.com |
For even more performance, we recommend …
Computer HP OMEN 35L Gaming GT16-0199nz | U7-265K | RTX 5080 (16GB) / Ultra 7 / RAM 32 GB / SSD Drive
2,999.00 €
2,458.20 €
lowest price in the last 30 days: 2,999.00 €
Laptop HP Victus Gaming 15-fb3770ng | R7 350 | RTX 5060 (8 GB) / AMD Ryzen™ AI 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
1,299.00 €
1,064.75 €
lowest price in the last 30 days: 1,299.00 €
Laptop HP ProBook 4 G1i 16 | U7 255U | 24GB RAM | Win 10 Pro / Ultra 7 / RAM 24 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,198.00 €
981.97 €
lowest price in the last 30 days: 1,198.00 €
Laptop Apple MacBook Air 15 2023 Midnight / Apple M / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,3" Retina
1,199.00 €
982.79 €
lowest price in the last 30 days: 1,199.00 €
Laptop i HP EliteBook 6 G1i 14 | U7 255U | 16GB RAM | 1TB SSD / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
1,199.00 €
982.79 €
lowest price in the last 30 days: 1,199.00 €
Laptop HP OMEN Transcend 14-fb0005nx | Ultra 7 155H | GeForce RTX 4060 (8 GB) / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ 2.8K
1,399.00 €
1,146.72 €
lowest price in the last 30 days: 1,399.00 €
Computer HP OMEN 35L Gaming GT16-0189nz | U7-265K | RTX 5080 (16GB) / Ultra 7 / RAM 32 GB / SSD Drive
2,999.00 €
2,458.20 €
lowest price in the last 30 days: 2,999.00 €
Laptop HP OMEN Transcend 14-fb0002nt | Ultra 9 | OLED 2.8K | RTX 4070 | 16GB / Ultra 9 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ 2.8K
1,859.00 €
1,523.77 €
lowest price in the last 30 days: 1,859.00 €
Laptop HP Omen Gaming 16-AE0XXX / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ FHD
1,349.00 €
1,105.74 €
lowest price in the last 30 days: 1,349.00 €
Computer HP EliteOne 870 G9 AiO | i7-14700 | FHD | W10 Pro / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive
1,239.00 €
1,015.57 €
lowest price in the last 30 days: 1,239.00 €



























