Short description:
Intel Core i5-1145G7 (2,6 GHz), 16 GB LPDDR4-4266, 33,8 cm (13.3'') FHD (1920x1080) BV LED, TouchScreen, SSD 512 GB M.2 PCIe NVMe, 1x HDMI 2.0, 2x USB-A 3.0, 2x Thunderbolt 4 (USB-C/DisplayPort), Wi-Fi, Bluetooth, WWAN LTE HSPA+ 4G, Active wcm2 Pen Silver, IR-Camera, Backlit Kbd., Microsoft Windows 11 Pro (64-bit)
SKU:
766H2E8R
Laptop HP EliteBook x360 1030 G8 WWAN LTE HSPA+ 4G / i5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 13,3″ FHD
1,199.00 €
982.79 €
lowest price in the last 30 days: 1,199.00 €
Short description:
Intel Core i5-1145G7 (2,6 GHz), 16 GB LPDDR4-4266, 33,8 cm (13.3'') FHD (1920x1080) BV LED, TouchScreen, SSD 512 GB M.2 PCIe NVMe, 1x HDMI 2.0, 2x USB-A 3.0, 2x Thunderbolt 4 (USB-C/DisplayPort), Wi-Fi, Bluetooth, WWAN LTE HSPA+ 4G, Active wcm2 Pen Silver, IR-Camera, Backlit Kbd., Microsoft Windows 11 Pro (64-bit)
By purchasing this product, you earn 1199 loyalty points, equivalent to 36.33 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability:This product is sold out, but don’t worry – you might find a great alternative in our offer. Check it out now!
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
Experience performance and elegance with the HP EliteBook x360 1030 G8, a device that beautifully balances versatility and power. Its sleek silver design and compact size make it a perfect companion for professionals and enthusiasts on the go. With a rich 13.3'' Full HD touchscreen display, interact seamlessly with your work and entertainment, all at the tip of your fingers.
Main advantages
- Enhanced Performance: The robust I5 processor drives productivity with impressive speed and multitasking capabilities
- High-Speed SSD: Enjoy quicker boot times and rapid data access with the NVMe technology
- Connectivity: Integrated WWAN LTE HSPA+ 4G ensures you're always connected, even on the move
- Versatile Ports: Equipped with HDMI, USB-A 3.0, and Thunderbolt 4, catering to your diverse connectivity needs
- Interactive Touchscreen: A 13.3'' Full HD display paired with an Active wcm2 Pen enhances creativity and precision in your work
Who buys this product
Professionals needing a reliable and stylish laptop for business, academics requiring portability and power, or creatives seeking a device that supports their artistic endeavors, all find the HP EliteBook x360 1030 G8 an ideal choiceUpgrade options
The EliteBook x360 offers flexibility with upgradeable memory and storage options, adapting to your growing needs. Always consult a professional before performing an upgradeWhy choose a refurbished device
Opting for a professionally refurbished HP EliteBook x360 1030 G8 means you benefit from a fully tested and standardized quality rating system. This sustainable choice not only provides value but also ensures you receive a high-quality product at an attractive price point.| Processor | Intel® Core™ i5-1145G7 / 2,6 GHz / Quad-Core / Turbo Speed 4,4 GHz |
|---|---|
| System memory | 16 GB DDR4 |
| Type of working memory (RAM) | LPDDR4 Soldered |
| Maximum memory size (RAM) | 32 GB |
| Hard drive | 512 GB SSD |
| Hard drive type | NVME SSD |
| Graphic card | Intel® Iris® Xᵉ Graphics |
| Screen | 33,8 cm (13,3″) Full HD (1920x1080) TouchScreen BV LED |
| Maximum resolution | FHD / 1920 x 1080 |
| Display type | Glossy (BrightView, gloss), Touch |
| Condition | Open Box |
| Operating system | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Optical unit | Without |
| Number of USB ports | 4x |
| USB-C | da |
| Number of Thunderbolt ports | 2x |
| Video over USB-C | 0x |
| Displayport | 1x |
| HDMI | 1x |
| VGA | 0x |
| DVI | 0x |
| Web camera | yes |
| WiFi | Yes |
| Fingerprint | No |
| Card reader | No |
| Bluetooth | yes |
| Backlit keyboard | yes |
| Keyboard Layout | Belgian Keyboard |
| Condition | HP Renew, Outlet - Open Box |
| Warranty in months | 36 |
| Responsible person in the EU | HP Technical Regulatory Team, 08028 Barcelona, Spain, reg@hp.com |
| Manufacturer | HP Inc., 1501 Page Mill Road, Palo Alto, California, 94304, USA, reg@hp.com |
For even more performance, we recommend …
Laptop HP OmniBook X Flip 16-AS0XXX / Ultra 7 258V / 2.2 GHz Turbo boost 4.8 GHz / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0″ 2.8K
1,299.00 €
1,064.75 €
lowest price in the last 30 days: 1,299.00 €
Laptop i HP EliteBook 6 G1i 14 | U7 255U | 16GB RAM | 1TB SSD / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
1,199.00 €
982.79 €
lowest price in the last 30 days: 1,199.00 €
Laptop HP EliteBook 6 G1i 16 | U7-255U | 1TB SSD | W11P / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,399.00 €
1,146.72 €
lowest price in the last 30 days: 1,399.00 €
Laptop HP OMEN Gaming 16-am0008ne | i7-14650HX | RTX 5050 / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,299.00 €
1,064.75 €
lowest price in the last 30 days: 1,299.00 €
Laptop HP ProBook 4 G1i 16 | U7 255H | 24GB RAM | W11P / Ultra 7 / RAM 24 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,159.00 €
950.00 €
lowest price in the last 30 days: 1,159.00 €
Laptop HP ProBook 4 G1i 16 | U7 255U | 24GB RAM | Win 10 Pro / Ultra 7 / RAM 24 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,198.00 €
981.97 €
lowest price in the last 30 days: 1,198.00 €
Laptop HP Victus Gaming 15-fb3770ng | R7 350 | RTX 5060 (8 GB) / AMD Ryzen™ AI 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
1,299.00 €
1,064.75 €
lowest price in the last 30 days: 1,299.00 €
Laptop HP Omen Gaming 16-AE0XXX / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ FHD
1,349.00 €
1,105.74 €
lowest price in the last 30 days: 1,349.00 €
Computer HP EliteOne 870 G9 AiO | i7-14700 | FHD | W10 Pro / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive
1,239.00 €
1,015.57 €
lowest price in the last 30 days: 1,239.00 €
Laptop HP OMEN MAX Gaming 16-ah0710ng | U7 255HX | RTX 5070Ti (12GB) | W11 / Ultra 7 / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0″ WQHD
2,299.00 €
1,884.43 €
lowest price in the last 30 days: 2,299.00 €



























