Short description:
Intel Core Ultra 7 255HX (2,4 GHz), 32GB (2x16GB) DDR5-5600, SSD 1 TB PCIe NVMe, NVIDIA RTX 5070 Ti (12 GB GDDR7), 40,6 cm (16,0\") 2.5K (2560x1600) UWVA BV OLED VRR 60-240 Hz, HDMI 2.1, 2x Thunderbolt 4 (USB-C/DisplayPort - 40Gbps), 2x USB-A 3.2 Gen2 (10Gbps), Wi-Fi 7 BE200 (2x2), Bluetooth 5.4, Backlit Kbd., Webcam, Microsoft Windows 11 Home (64-bit)
SKU:
BE7D9EAR
Laptop HP OMEN MAX Gaming 16-ah0710ng | U7 255HX | RTX 5070Ti (12GB) | W11 / Ultra 7 / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0″ WQHD
2,299.00 €
1,884.43 €
lowest price in the last 30 days: 2,299.00 €
Short description:
Intel Core Ultra 7 255HX (2,4 GHz), 32GB (2x16GB) DDR5-5600, SSD 1 TB PCIe NVMe, NVIDIA RTX 5070 Ti (12 GB GDDR7), 40,6 cm (16,0\") 2.5K (2560x1600) UWVA BV OLED VRR 60-240 Hz, HDMI 2.1, 2x Thunderbolt 4 (USB-C/DisplayPort - 40Gbps), 2x USB-A 3.2 Gen2 (10Gbps), Wi-Fi 7 BE200 (2x2), Bluetooth 5.4, Backlit Kbd., Webcam, Microsoft Windows 11 Home (64-bit)
By purchasing this product, you earn 2299 loyalty points, equivalent to 69.67 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability: In stock
only 2 pieces available.
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
Designed for those who demand the pinnacle of gaming performance, the Prenosnik HP OMEN MAX Gaming 16-ah0710ng encapsulates power and precision. Ready to tackle anything from intense gaming sessions to demanding multitasking, this laptop brings an immersive experience to your fingertips.
Main advantages
- Equipped with a high-performance processor, delivering seamless gaming and productivity without compromising speed
- Generous DDR5 memory ensures robust multitasking capabilities, enhancing responsiveness
- A lightning-fast SSD with NVMe technology enables quick boot times and file transfers
- Experience breathtaking visuals on the 16.0-inch 2.5K OLED display, adaptable with variable refresh rates from 60Hz to 240Hz
- Two Thunderbolt 4 ports and two USB-A 3.2 Gen2 ports offer versatile connectivity at remarkable speeds
- Enhanced online connectivity with Wi-Fi 7 and Bluetooth 5.4 for uninterrupted streaming and communication
- Illuminated keyboard adds both style and functionality to your gaming setup
Who buys this product
This device caters to avid gamers, digital creators, and tech enthusiasts who aspire to seamless gameplay and efficient workflows. Its cutting-edge display and connectivity options make it perfect for users who require top-tier performance and graphic capabilities.Upgrade options
Enhance your device’s capabilities with future-proof upgrade paths. The laptop's memory and SSD options are fully expandable, allowing you to customize performance to meet your evolving needs. Always consult a professional before performing an upgrade to ensure compatibility and maintain system integrity.Why choose a refurbished device
Opting for a refurbished HP OMEN MAX Gaming device means benefiting from professional refurbishment services that uphold a standardized quality rating system, ensuring reliability and performance akin to new. Choosing refurbished hardware is a smart investment that balances cost-efficiency with gaming excellence, contributing to a sustainable environment by minimizing electronic waste.| Processor | Intel® Core™ Ultra 7 255HX / 2,4 GHz / 20-Cores (8C+12c/20T) / 5,2 GHz Max Turbo Frequency |
|---|---|
| System memory | 32 GB (2x 16 GB) DDR5 |
| Type of working memory (RAM) | DDR5 SODIMM |
| Maximum memory size (RAM) | 64 GB |
| Hard drive | 1 TB SSD |
| Hard drive type | NVME SSD |
| Graphic card | NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Ti (12 GB GDDR7) |
| Screen | 40,6 cm (16,0″) WQXGA (2560 x 1600) Brightview UWVA OLED | VRR 48-240 Hz | SDR 400 nits | HDR 500 nits | 100% DCI-P3 |
| Maximum resolution | WQHD / 2560 x 1440 |
| Display type | Matte (AntiGlare, matt) |
| Condition | Open Box |
| Operating system | Microsoft Windows 11 |
| Optical unit | No |
| Number of USB ports | 2x |
| USB-C | ne |
| Number of Thunderbolt ports | 0x |
| Video over USB-C | 1x |
| Displayport | 1x |
| Docking station connector | no |
| HDMI | 1x |
| VGA | 0x |
| DVI | 0x |
| Web camera | yes |
| WiFi | Yes |
| Fingerprint | No |
| Card reader | No |
| Bluetooth | yes |
| Backlit keyboard | yes |
| Keyboard Layout | German keyboard |
| Condition | HP Renew, Outlet - Open Box |
| EAN | 0198990978949 |
| Warranty in months | 12 |
| Responsible person in the EU | HP tehnična regulativna ekipa, 08028 Barcelona, Spain, reg@hp.com |
| Manufacturer | HP Inc., 1501 Page Mill Road, Palo Alto, California, 94304, USA, reg@hp.com |
For even more performance, we recommend …
Laptop HP OMEN Transcend 14-fb0002nt | Ultra 9 | OLED 2.8K | RTX 4070 | 16GB / Ultra 9 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ 2.8K
1,859.00 €
1,523.77 €
lowest price in the last 30 days: 1,859.00 €
Laptop HP Victus Gaming 15-fb3770ng | R7 350 | RTX 5060 (8 GB) / AMD Ryzen™ AI 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
1,299.00 €
1,064.75 €
lowest price in the last 30 days: 1,299.00 €
Laptop HP ProBook 4 G1i 16 | U7 255H | 24GB RAM | W11P / Ultra 7 / RAM 24 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,159.00 €
950.00 €
lowest price in the last 30 days: 1,159.00 €
Computer HP OMEN 35L Gaming GT16-0189nz | U7-265K | RTX 5080 (16GB) / Ultra 7 / RAM 32 GB / SSD Drive
2,999.00 €
2,458.20 €
lowest price in the last 30 days: 2,999.00 €
Laptop HP EliteBook 6 G1i 16 | U5-225U | WWAN | Touch / Ultra 5 / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,299.00 €
1,064.75 €
lowest price in the last 30 days: 1,299.00 €
Laptop HP EliteBook 6 G1i 16 | U7-255U | 1TB SSD | W11P / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,399.00 €
1,146.72 €
lowest price in the last 30 days: 1,399.00 €
Laptop HP Omen MAX Gaming Laptop 16-ah0012ns / Ultra 9 / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0" WQXGA
2,499.00 €
2,048.36 €
lowest price in the last 30 days: 2,499.00 €
Laptop HP OMEN Transcend 14-fb0005nx | Ultra 7 155H | GeForce RTX 4060 (8 GB) / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ 2.8K
1,399.00 €
1,146.72 €
lowest price in the last 30 days: 1,399.00 €
Laptop HP ProBook 4 G1i 16 | U7 255U | 24GB RAM | Win 10 Pro / Ultra 7 / RAM 24 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,198.00 €
981.97 €
lowest price in the last 30 days: 1,198.00 €
Laptop HP Omen Gaming 16-AE0XXX / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ FHD
1,349.00 €
1,105.74 €
lowest price in the last 30 days: 1,349.00 €



























