Short description:
Intel Core i7-14650HX (2,2 GHz), 32 GB (2x16GB) DDR5-5600, SSD 1 TB M.2 PCIe NVMe, NVIDIA RTX 5070 (8 GB GDDR7), 40,6 cm (16,0\") 2.5K (2560x1600) UWVA IPS LED 240 Hz, HDMI 2.1, 1x USB-C 3.2 Gen2(DisplayPort - 10Gbps), 1x USB-A 3.2 Gen2 (10Gbps), 2x USB-A 3.2 Gen1 (5Gbps), Wi-Fi 6 (2x2), Bluetooth 5.4, Backlit Kbd., Webcam, Microsoft Windows 11 Home (64-bit)
SKU:
C22JZEAR
Laptop HP OMEN Gaming 16-am0003nx | i7-14650HX | RTX 5070 / i7 / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0″ WQHD
1,699.00 €
1,392.62 €
lowest price in the last 30 days: 1,699.00 €
Short description:
Intel Core i7-14650HX (2,2 GHz), 32 GB (2x16GB) DDR5-5600, SSD 1 TB M.2 PCIe NVMe, NVIDIA RTX 5070 (8 GB GDDR7), 40,6 cm (16,0\") 2.5K (2560x1600) UWVA IPS LED 240 Hz, HDMI 2.1, 1x USB-C 3.2 Gen2(DisplayPort - 10Gbps), 1x USB-A 3.2 Gen2 (10Gbps), 2x USB-A 3.2 Gen1 (5Gbps), Wi-Fi 6 (2x2), Bluetooth 5.4, Backlit Kbd., Webcam, Microsoft Windows 11 Home (64-bit)
By purchasing this product, you earn 1699 loyalty points, equivalent to 51.48 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability:This product is sold out, but don’t worry – you might find a great alternative in our offer. Check it out now!
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
Experience next-level gaming and productivity with the HP OMEN Gaming Laptop. This impressive device combines power and sophistication, ideally suited for hardcore gamers and creative professionals alike. Compelling performance, a stunning display, and seamless connectivity are wrapped in sleek design, making every task a thrill.
Main advantages
- Exceptional performance with the latest generation processor and high-end GPU for superior gaming and multitasking
- A stunning 16-inch WQHD UWVA IPS LED display that provides an ultra-smooth 240 Hz refresh rate, ensuring vibrant and precise visuals
- Rapid NVMe SSD that dramatically reduces load times, empowering users with ultrafast data access and storage
- Robust wireless connectivity featuring Wi-Fi 6 and Bluetooth 5.4 for reliable and fast networking
- Versatile connectivity options including HDMI 2.1 and multiple USB ports for seamless integration with peripherals
- Backlit keyboard for comfortable use in varying lighting conditions
Who buys this product
The HP OMEN Gaming Laptop attracts serious gamers who seek immersive experiences, content creators requiring powerful graphic capabilities, and professionals engaging in intensive computational tasks. Its balance of power and style appeals to anyone who values performance and aesthetics.Upgrade options
This laptop is designed to adapt to your evolving needs, with upgrade options for memory and storage to keep up with the latest technology. Always consult a professional before performing an upgrade.Why choose a refurbished device
Opting for a professionally refurbished device means gaining access to top-tier technology at an exceptional value. Each unit undergoes a rigorous refurbishment process, ensuring functionality that meets high standards. Choosing a device that has gone through standardized quality checks not only saves you money, but also contributes positively to sustainable practices by extending the lifecycle of advanced technology.| Processor | Intel® Core™ i7-14650HX / 2,2 GHz / 16-Cores (8C+8c/24T) / 5,2 GHz TurboBoost |
|---|---|
| System memory | 32 GB (2x 16 GB) DDR5 |
| Type of working memory (RAM) | DDR5 SODIMM |
| Maximum memory size (RAM) | 64 GB |
| Hard drive | 1 TB SSD |
| Hard drive type | NVME SSD |
| Graphic card | NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 (8 GB GDDR7) |
| Screen | 40,6 cm (16″) WQXGA (2560 x 1600) LED | IPS | 500 nits | 100% sRGB |
| Maximum resolution | WQHD / 2560 x 1440 |
| Display type | Matte (AntiGlare, matt) |
| Condition | Open Box |
| Operating system | Microsoft Windows 11 |
| Optical unit | No |
| Number of USB ports | 3x |
| USB-C | ne |
| Number of Thunderbolt ports | 0x |
| Video over USB-C | 2x |
| Displayport | 1x |
| Docking station connector | no |
| HDMI | 1x |
| VGA | 0x |
| DVI | 0x |
| Web camera | yes |
| WiFi | Yes |
| Fingerprint | No |
| Card reader | No |
| Bluetooth | yes |
| Backlit keyboard | yes |
| Keyboard Layout | Angleška / Arabska tipkovnica (priložene SLO nalepke) |
| Condition | HP Renew, Outlet - Open Box |
| EAN | 0199485208428 |
| Warranty in months | 12 |
| Responsible person in the EU | HP tehnična regulativna ekipa, 08028 Barcelona, Spain, reg@hp.com |
| Manufacturer | HP Inc., 1501 Page Mill Road, Palo Alto, California, 94304, USA, reg@hp.com |
For even more performance, we recommend …
Computer HP OMEN 35L Gaming GT16-0189nz | U7-265K | RTX 5080 (16GB) / Ultra 7 / RAM 32 GB / SSD Drive
2,999.00 €
2,458.20 €
lowest price in the last 30 days: 2,999.00 €
Laptop HP EliteBook 6 G1i 16 | U5-225U | WWAN | Touch / Ultra 5 / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,299.00 €
1,064.75 €
lowest price in the last 30 days: 1,299.00 €
Laptop HP Omen Gaming 16-AE0XXX / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ FHD
1,349.00 €
1,105.74 €
lowest price in the last 30 days: 1,349.00 €
Laptop HP Victus Gaming 15-fb3770ng | R7 350 | RTX 5060 (8 GB) / AMD Ryzen™ AI 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
1,299.00 €
1,064.75 €
lowest price in the last 30 days: 1,299.00 €
Computer HP OMEN 35L Gaming GT16-0199nz | U7-265K | RTX 5080 (16GB) / Ultra 7 / RAM 32 GB / SSD Drive
2,999.00 €
2,458.20 €
lowest price in the last 30 days: 2,999.00 €
Laptop Apple MacBook Air 15 2023 Midnight / Apple M / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,3" Retina
1,199.00 €
982.79 €
lowest price in the last 30 days: 1,199.00 €
Laptop HP Omen MAX Gaming Laptop 16-ah0012ns / Ultra 9 / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0" WQXGA
2,499.00 €
2,048.36 €
lowest price in the last 30 days: 2,499.00 €
Laptop HP OMEN MAX Gaming 16-ah0710ng | U7 255HX | RTX 5070Ti (12GB) | W11 / Ultra 7 / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0″ WQHD
2,299.00 €
1,884.43 €
lowest price in the last 30 days: 2,299.00 €
Laptop HP EliteBook 6 G1i 16 | U7-255U | 1TB SSD | W11P / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,399.00 €
1,146.72 €
lowest price in the last 30 days: 1,399.00 €
Laptop HP OMEN Transcend 14-fb0005nx | Ultra 7 155H | GeForce RTX 4060 (8 GB) / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ 2.8K
1,399.00 €
1,146.72 €
lowest price in the last 30 days: 1,399.00 €



























