Short description:
AMD Ryzen R7 8845HS (3.8 - 5,1 GHz), 32 GB (2x16GB) DDR5-5600, SSD 1 TB M.2 PCIe NVMe, NVIDIA GeForce RTX 4060 (8 GB GDDR6), 40,9 cm (16,1″) FHD (1920x1080) 144 Hz LED IPS, no ODD, HDMI 2.1, 1x USB-C 3.2 (DisplayPort 5Gbps), 3x USB-A 3.1 (5Gbps), Wi-Fi, Bluetooth, Webcam, Backlit Kbd., FreeDOS
SKU:
9Z790EAR
Laptop HP Victus Gaming 16-s1010nt | RTX 4060 (8 GB) / AMD Ryzen™ 7 / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0″ FHD
1,199.00 €
982.79 €
lowest price in the last 30 days: 1,199.00 €
Short description:
AMD Ryzen R7 8845HS (3.8 - 5,1 GHz), 32 GB (2x16GB) DDR5-5600, SSD 1 TB M.2 PCIe NVMe, NVIDIA GeForce RTX 4060 (8 GB GDDR6), 40,9 cm (16,1″) FHD (1920x1080) 144 Hz LED IPS, no ODD, HDMI 2.1, 1x USB-C 3.2 (DisplayPort 5Gbps), 3x USB-A 3.1 (5Gbps), Wi-Fi, Bluetooth, Webcam, Backlit Kbd., FreeDOS
By purchasing this product, you earn 1199 loyalty points, equivalent to 36.33 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability:This product is sold out, but don’t worry – you might find a great alternative in our offer. Check it out now!
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
Unleash your gaming potential with the HP Victus Gaming 16-s1010nt Laptop, equipped with cutting-edge graphics, expandable memory, and lightning-fast storage. Designed for gamers and power users, this laptop combines sleek design with potent performance capabilities.
Main advantages
- Immersive Visuals: Dive into stunning graphics with the NVIDIA GeForce RTX 4060, ensuring your games and creative applications come to life with breathtaking detail.
- Powerful Performance: The AMD Ryzen processor offers seamless multitasking and rapid response times, whether you're gaming, streaming, or working.
- Seamless Memory: Enjoy an effortless performance boost with the high-bandwidth, expandable RAM that keeps you ahead in the game.
- High-Speed Storage: The NVMe SSD provides swift load times and transfer speeds, reducing waiting time and enhancing productivity.
- Vibrant Display: The 16.1-inch FHD screen with IPS technology delivers sharp, vibrant visuals at 144Hz refresh rate, ideal for fast-paced gameplay.
- Connectivity Galore: Stay connected with USB-C, multiple USB-A ports, HDMI 2.1, Wi-Fi, Bluetooth, and more, ensuring versatility for all your devices.
Who buys this product
Budding gamers, creative professionals, and multimedia enthusiasts will find the HP Victus Gaming Laptop an ideal choice. Its balance of power and flexibility makes it perfect for students and professionals seeking a reliable yet dynamic computing solution.Upgrade options
Evolve your machine to meet your changing needs. Upgrade the RAM and SSD for an even smoother experience. Always consult a professional before performing an upgradeWhy choose a refurbished device
Opting for a professionally refurbished HP Victus Gaming Laptop means investing in quality at a competitive price point. Each device undergoes rigorous testing and adheres to a standardized quality rating system, ensuring it performs like new while minimizing electronic waste. Embrace a sustainable choice without compromising on performance and reliability.| Processor | AMD Ryzen™ 7 8845HS / 3,8 GHz / Octa-Core (8C/16T) / Turbo Speed 5,1 GHz |
|---|---|
| System memory | 32 GB (2x 16 GB) DDR5 |
| Type of working memory (RAM) | DDR5 SODIMM |
| Maximum memory size (RAM) | 32 GB |
| Hard drive | 1 TB SSD |
| Hard drive type | NVME SSD |
| Graphic card | NVIDIA® GeForce® RTX 4060 (8 GB GDDR6) |
| Screen | 40,9 cm (16,1″) FHD (1920 x 1080) AG LED 144 Hz |
| Maximum resolution | FHD / 1920 x 1080 |
| Display type | Matte (AntiGlare, matt) |
| Condition | Open Box |
| Operating system | FreeDOS |
| Optical unit | No |
| Number of USB ports | 4x |
| USB-C | ne |
| Number of Thunderbolt ports | 0x |
| Video over USB-C | 1x |
| Displayport | 1x |
| Docking station connector | no |
| HDMI | 1x |
| VGA | 0x |
| DVI | 0x |
| Web camera | yes |
| WiFi | Yes |
| Fingerprint | No |
| Card reader | No |
| Bluetooth | yes |
| Backlit keyboard | yes |
| Keyboard Layout | Turkish keyboard |
| Condition | HP Renew, Outlet - Open Box |
| Warranty in months | 12 |
| Responsible person in the EU | HP Technical Regulatory Team, 08028 Barcelona, Spain, reg@hp.com |
| Manufacturer | HP Inc., 1501 Page Mill Road, Palo Alto, California, 94304, USA, reg@hp.com |
For even more performance, we recommend …
Laptop Apple MacBook Air 15 2023 Midnight / Apple M / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,3" Retina
1,199.00 €
982.79 €
lowest price in the last 30 days: 1,199.00 €
Laptop HP Omen MAX Gaming Laptop 16-ah0012ns / Ultra 9 / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0" WQXGA
2,499.00 €
2,048.36 €
lowest price in the last 30 days: 2,499.00 €
Laptop HP OMEN MAX Gaming 16-ah0710ng | U7 255HX | RTX 5070Ti (12GB) | W11 / Ultra 7 / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0″ WQHD
2,299.00 €
1,884.43 €
lowest price in the last 30 days: 2,299.00 €
Computer HP OMEN 35L Gaming GT16-0189nz | U7-265K | RTX 5080 (16GB) / Ultra 7 / RAM 32 GB / SSD Drive
2,999.00 €
2,458.20 €
lowest price in the last 30 days: 2,999.00 €
Laptop HP OMEN Transcend 14-fb0005nx | Ultra 7 155H | GeForce RTX 4060 (8 GB) / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ 2.8K
1,399.00 €
1,146.72 €
lowest price in the last 30 days: 1,399.00 €
Laptop HP EliteBook 6 G1i 16 | U5-225U | WWAN | Touch / Ultra 5 / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,299.00 €
1,064.75 €
lowest price in the last 30 days: 1,299.00 €
Laptop i HP EliteBook 6 G1i 14 | U7 255U | 16GB RAM | 1TB SSD / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
1,199.00 €
982.79 €
lowest price in the last 30 days: 1,199.00 €
Laptop HP Omen Gaming 16-AE0XXX / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ FHD
1,349.00 €
1,105.74 €
lowest price in the last 30 days: 1,349.00 €
Laptop HP OMEN Gaming 16-am0008ne | i7-14650HX | RTX 5050 / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,299.00 €
1,064.75 €
lowest price in the last 30 days: 1,299.00 €
Computer HP OMEN 35L Gaming GT16-0199nz | U7-265K | RTX 5080 (16GB) / Ultra 7 / RAM 32 GB / SSD Drive
2,999.00 €
2,458.20 €
lowest price in the last 30 days: 2,999.00 €



























