SKU:
I90NR00G1M02410
Laptop Asus ROG Strix GL703VM / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 17,3″ FHD
1,299.00 €
1,064.75 €
lowest price in the last 30 days: 1,299.00 €
Short description:
Intel Core i7-7700HQ (2,8 GHz), 16 GB DDR4, 256 GB SSD + 1 TB HDD, NVIDIA GeForce GTX 1060, NO ODD, 43,9 cm (17,3'') FHD, WLAN, Bluetooth, LAN, CardReader, Webcam, HDMI, Win 10 Home MAR
By purchasing this product, you earn 1299 loyalty points, equivalent to 39.36 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability:This product is sold out, but don’t worry – you might find a great alternative in our offer. Check it out now!
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
Intel Core i7-6700HQ (2,6 GHz), 32 GB DDR4, HDD 1 TB SATA3, NVIDIA GeForce GTX 1070 (8GB), DVD-RW, 43,9 cm (17,3'') FHD Nvidia G-Sync IPS LED, WLAN, Bluetooth, LAN, CardReader, Webcam, HDMI, Microsoft Windows 10 Home (64-bit)
| Processor | Intel® Core™ i7-7700HQ / 2.8 GHz / Quad-Core |
|---|---|
| System memory | 16 GB |
| Type of working memory (RAM) | DDR4 SODIMM |
| Maximum memory size (RAM) | 24 GB |
| Hard drive | 256 GB / SSD / SATA + 1 TB (1000 GB) / 5400 / SATA |
| Hard drive type | SATA HDD |
| Graphic card | NVIDIA GeForce GTX 1060 |
| Screen | 43,9 cm (17,3″) Full HD Display (1920×1080) |
| Maximum resolution | FHD / 1920 x 1080 |
| Display type | Matte (AntiGlare, matt) |
| Condition | Open Box |
| Operating system | Windows 10 (64-bit) |
| Optical unit | Without |
| Number of USB ports | 4x |
| USB-C | 1x |
| Number of Thunderbolt ports | 0x |
| Video over USB-C | 0x |
| Displayport | 1x |
| Docking station connector | no |
| HDMI | 1x |
| VGA | 0x |
| DVI | 0x |
| Web camera | yes |
| WiFi | Yes |
| Fingerprint | No |
| Card reader | Yes |
| Bluetooth | yes |
| Other plugins | 1 x USB-C, 1 x miniDP |
| Keyboard Layout | Nordic keyboard |
| Condition | Outlet - Open Box |
| Weight | 3 |
| EAN | 4712900849479 |
| Warranty in months | 12 |
| Responsible person in the EU | Asus Technical Regulatory Team, Harkort Straße 21-23, 40880 Ratingen, Germany, LegalCompliance@asus.com |
| Manufacturer | ASUSTeK COMPUTER INC., No. 15, Lide Road, Beitou District, Taipei City, Taiwan, LegalCompliance@asus.com |
For even more performance, we recommend …
Laptop HP Omen MAX Gaming Laptop 16-ah0012ns / Ultra 9 / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0" WQXGA
2,499.00 €
2,048.36 €
lowest price in the last 30 days: 2,499.00 €
Computer HP OMEN 35L Gaming GT16-0189nz | U7-265K | RTX 5080 (16GB) / Ultra 7 / RAM 32 GB / SSD Drive
2,999.00 €
2,458.20 €
lowest price in the last 30 days: 2,999.00 €
Laptop HP Victus Gaming 15-fb3770ng | R7 350 | RTX 5060 (8 GB) / AMD Ryzen™ AI 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
1,299.00 €
1,064.75 €
lowest price in the last 30 days: 1,299.00 €
Laptop HP ProBook 4 G1i 16 | U7 255U | 24GB RAM | Win 10 Pro / Ultra 7 / RAM 24 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,198.00 €
981.97 €
lowest price in the last 30 days: 1,198.00 €
Laptop HP OMEN MAX Gaming 16-ah0710ng | U7 255HX | RTX 5070Ti (12GB) | W11 / Ultra 7 / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0″ WQHD
2,299.00 €
1,884.43 €
lowest price in the last 30 days: 2,299.00 €
Laptop HP OMEN Gaming 16-am0008ne | i7-14650HX | RTX 5050 / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,299.00 €
1,064.75 €
lowest price in the last 30 days: 1,299.00 €
Laptop HP OmniBook X Flip 16-AS0XXX / Ultra 7 258V / 2.2 GHz Turbo boost 4.8 GHz / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0″ 2.8K
1,299.00 €
1,064.75 €
lowest price in the last 30 days: 1,299.00 €
Computer HP EliteOne 870 G9 AiO | i7-14700 | FHD | W10 Pro / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive
1,239.00 €
1,015.57 €
lowest price in the last 30 days: 1,239.00 €
Laptop HP Omen Gaming 16-AE0XXX / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ FHD
1,349.00 €
1,105.74 €
lowest price in the last 30 days: 1,349.00 €
Computer HP OMEN 35L Gaming GT16-0199nz | U7-265K | RTX 5080 (16GB) / Ultra 7 / RAM 32 GB / SSD Drive
2,999.00 €
2,458.20 €
lowest price in the last 30 days: 2,999.00 €



























