Short description:
Intel Core i7-12650H (1,7 - 4,7 GHz), 16 GB (2x8GB) DDR5-4800 , SSD 1 TB M.2 PCIe, NVIDIA GeForce RTX 4070 (8GB GDDR6), 43,9 cm (17,3'') FHD (1920x1080) IPS LED 144Hz, HDMI 2.1, 1x USB-C 3.2 Gen1 (DisplayPort - 5Gbps), 1x USB-A 2.0, 2x USB-A 3.2 Gen1 (5Gbps), Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, Webcam, Backlit Kbd. (RGB), Microsoft Windows 11 Home (64-bit)
SKU:
0017L5-405
Laptop MSI Katana 17 B12VGK-405 Core Black | GeForce RTX 4070 (8GB) / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 17,3″ FHD
1,299.00 €
1,064.75 €
lowest price in the last 30 days: 1,299.00 €
Short description:
Intel Core i7-12650H (1,7 - 4,7 GHz), 16 GB (2x8GB) DDR5-4800 , SSD 1 TB M.2 PCIe, NVIDIA GeForce RTX 4070 (8GB GDDR6), 43,9 cm (17,3'') FHD (1920x1080) IPS LED 144Hz, HDMI 2.1, 1x USB-C 3.2 Gen1 (DisplayPort - 5Gbps), 1x USB-A 2.0, 2x USB-A 3.2 Gen1 (5Gbps), Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, Webcam, Backlit Kbd. (RGB), Microsoft Windows 11 Home (64-bit)
By purchasing this product, you earn 1299 loyalty points, equivalent to 39.36 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability:This product is sold out, but don’t worry – you might find a great alternative in our offer. Check it out now!
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
| Processor | Intel® Core™ i7-12650H / 2,7 GHz / 10-Cores (6C+4c/16T) / Turbo Speed 4,7 GHz |
|---|---|
| System memory | 16 GB (2x 8 GB) DDR5 |
| Type of working memory (RAM) | DDR5 SODIMM |
| Maximum memory size (RAM) | 64 GB |
| Hard drive | 1 TB SSD |
| Hard drive type | NVME SSD |
| Graphic card | NVIDIA GeForce RTX 4070 (8 GB GDDR6) |
| Screen | 17,3" (43.9 cm) FHD (1920×1080) IPS AG LED 144 Hz |
| Maximum resolution | FHD / 1920 x 1080 |
| Display type | Matte (AntiGlare, matt) |
| Condition | Open Box |
| Operating system | Microsoft Windows 11 (64-bit) |
| Optical unit | Without |
| Number of USB ports | 3x |
| USB-C | 1x |
| Number of Thunderbolt ports | 0x |
| Video over USB-C | 1x |
| Displayport | 1x |
| HDMI | 1x |
| VGA | 0x |
| DVI | 0x |
| Web camera | yes |
| WiFi | Yes |
| Fingerprint | No |
| Card reader | No |
| Bluetooth | yes |
| Backlit keyboard | yes (RGB) |
| Keyboard Layout | German keyboard |
| Condition | MSI Refurbished - nova neprodana zaloga |
| Weight | 2,50 |
| EAN | 4711377070072 |
| Warranty in months | 12 |
| Responsible person in the EU | MSI Computer Europe B.V., Churchilllaan 202, 5705 BK Helmond, Nizozemska, notebook-info@msi.com |
| Manufacturer | Micro-Star International Co., Ltd., No. 69, Lide St., Zhonghe Dist., New Taipei City 235, Taiwan, info@msi.com |
For even more performance, we recommend …
Laptop HP Victus Gaming 15-fb2933nc | RTX 4060 (8 GB) / AMD Ryzen™ 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
1,189.00 €
974.59 €
lowest price in the last 30 days: 1,189.00 €
Laptop HP OMEN Transcend 14-fb0005nx | Ultra 7 155H | GeForce RTX 4060 (8 GB) / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ 2.8K
1,399.00 €
1,146.72 €
lowest price in the last 30 days: 1,399.00 €
Laptop HP OmniBook X Flip 16-AS0XXX / Ultra 7 258V / 2.2 GHz Turbo boost 4.8 GHz / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0″ 2.8K
1,299.00 €
1,064.75 €
lowest price in the last 30 days: 1,299.00 €
Laptop HP OMEN MAX Gaming 16-ah0710ng | U7 255HX | RTX 5070Ti (12GB) | W11 / Ultra 7 / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0″ WQHD
2,299.00 €
1,884.43 €
lowest price in the last 30 days: 2,299.00 €
Laptop HP Omen MAX Gaming Laptop 16-ah0012ns / Ultra 9 / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0" WQXGA
2,499.00 €
2,048.36 €
lowest price in the last 30 days: 2,499.00 €
Computer HP OMEN 35L Gaming GT16-0189nz | U7-265K | RTX 5080 (16GB) / Ultra 7 / RAM 32 GB / SSD Drive
2,999.00 €
2,458.20 €
lowest price in the last 30 days: 2,999.00 €
Laptop HP Victus Gaming 15-fb3770ng | R7 350 | RTX 5060 (8 GB) / AMD Ryzen™ AI 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
1,299.00 €
1,064.75 €
lowest price in the last 30 days: 1,299.00 €
Laptop Apple MacBook Air 15 2023 Midnight / Apple M / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,3" Retina
1,199.00 €
982.79 €
lowest price in the last 30 days: 1,199.00 €
Laptop HP ProBook 4 G1i 16 | U7 255H | 24GB RAM | W11P / Ultra 7 / RAM 24 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,159.00 €
950.00 €
lowest price in the last 30 days: 1,159.00 €
Laptop HP EliteBook 6 G1i 16 | U5-225U | WWAN | Touch / Ultra 5 / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,299.00 €
1,064.75 €
lowest price in the last 30 days: 1,299.00 €



























