Short description:
Intel Core i7-12700H (2,3 - 4,7 GHz), 32 GB (2x16GB) DDR5-4800, SSD 1 TB M.2 PCie NVMe, 40,9 cm (16,1\'\') QHD (2560x1440) LED 165 Hz, NVIDIA® GeForce RTX 3070Ti (8 GB GDDR6), miniDP, HDMI, Thunderbolt 4 (USB-C/DisplayPort), 3x USB-A 3.2 Gen1, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, CardReader, Webcam, Backlit Kbd. (RGB), FreeDOS
SKU:
7C7H3EAR
Laptop OMEN Gaming 16-k0016ns | 3070 Ti (8 GB) / i7 / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0″ WQHD
1,199.00 €
982.79 €
lowest price in the last 30 days: 1,199.00 €
Short description:
Intel Core i7-12700H (2,3 - 4,7 GHz), 32 GB (2x16GB) DDR5-4800, SSD 1 TB M.2 PCie NVMe, 40,9 cm (16,1\'\') QHD (2560x1440) LED 165 Hz, NVIDIA® GeForce RTX 3070Ti (8 GB GDDR6), miniDP, HDMI, Thunderbolt 4 (USB-C/DisplayPort), 3x USB-A 3.2 Gen1, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, CardReader, Webcam, Backlit Kbd. (RGB), FreeDOS
By purchasing this product, you earn 1199 loyalty points, equivalent to 36.33 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability:This product is sold out, but don’t worry – you might find a great alternative in our offer. Check it out now!
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
Meet the Prenosnik Prenosnik OMEN Gaming 16-k0016ns, a powerhouse built to elevate your gaming experience. Crafted with precision and designed for gamers, this gaming laptop combines cutting-edge performance with a sleek aesthetic, offering an unbeatable gaming experience and seamless multitasking capabilities.
Main advantages
- Powered by a powerful processor, ensuring swift performance for gaming and multitasking
- Features a vibrant 16.1-inch QHD LED display with a rapid 165 Hz refresh rate for ultra-smooth visuals
- Equipped with NVIDIA® GeForce RTX 3070Ti for exceptional graphics rendering
- Ample storage options with lightning-fast NVMe technology
- Enhanced connectivity with miniDP, HDMI, Thunderbolt 4, USB-A ports, and more
- Wi-Fi 6E and Bluetooth 5.3 for uninterrupted, high-speed internet connectivity
- RGB backlit keyboard with customizable lighting for a personalized gaming setup
Who buys this product
This laptop is tailored for enthusiastic gamers, professional content creators, and those who demand superior computing performance. It caters to individuals who need robust graphics processing and a visually immersive display for both work and leisure activities.Upgrade options
The flexibility to upgrade components allows you to enhance memory and storage capacity, ensuring the laptop evolves with your needs. Always consult a professional before performing an upgradeWhy choose a refurbished device
Selecting a refurbished device presents an excellent opportunity to access high-performance technology at a fraction of the original cost. As part of a professional refurbishment service, each device undergoes thorough testing and quality assessment, ensuring it meets industry standards. These devices provide sustainable and environment-friendly options without compromising performance or value, allowing you to enjoy cutting-edge technology while contributing to a more sustainable future. Enjoy the benefits of advanced gaming technology from the Prenosnik OMEN Gaming 16-k0016ns with peace of mind.| Processor | Intel® Core™ i7-12700H / 2,3 - 3,5 GHz / 14 Cores (6C+8c/20T) / Turbo Speed 4,7 GHz |
|---|---|
| System memory | 32 GB (2x 16 GB) DDR5 |
| Type of working memory (RAM) | DDR5 SODIMM |
| Maximum memory size (RAM) | 32 GB |
| Hard drive | 1 TB SSD |
| Hard drive type | NVME SSD |
| Graphic card | NVIDIA® GeForce® RTX 3070Ti (8 GB GDDR6) |
| Screen | 40,9 cm (16,1″) QHD (2560x1440) AG LED | IPS | 300 nits |
| Maximum resolution | WQHD / 2560 x 1440 |
| Display type | Matte (AntiGlare, matt) |
| Condition | Open Box |
| Operating system | FreeDOS |
| Optical unit | No |
| Number of USB ports | 3x |
| USB-C | ne |
| Number of Thunderbolt ports | 0x |
| Video over USB-C | 1x |
| Displayport | 1x |
| Docking station connector | no |
| HDMI | 0x |
| VGA | 0x |
| DVI | 0x |
| Web camera | yes |
| WiFi | Yes |
| Fingerprint | No |
| Card reader | Yes |
| Bluetooth | yes |
| Backlit keyboard | yes |
| Keyboard Layout | Spanish keyboard |
| Condition | HP Renew, Outlet - Open Box |
| EAN | 0197192080917 |
| Warranty in months | 12 |
| Responsible person in the EU | HP tehnična regulativna ekipa, 08028 Barcelona, Spain, reg@hp.com |
| Manufacturer | HP Inc., 1501 Page Mill Road, Palo Alto, California, 94304, USA, reg@hp.com |
For even more performance, we recommend …
Laptop HP OMEN MAX Gaming 16-ah0710ng | U7 255HX | RTX 5070Ti (12GB) | W11 / Ultra 7 / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0″ WQHD
2,299.00 €
1,884.43 €
lowest price in the last 30 days: 2,299.00 €
Laptop i HP EliteBook 6 G1i 14 | U7 255U | 16GB RAM | 1TB SSD / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
1,199.00 €
982.79 €
lowest price in the last 30 days: 1,199.00 €
Laptop HP OMEN Transcend 14-fb0002nt | Ultra 9 | OLED 2.8K | RTX 4070 | 16GB / Ultra 9 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ 2.8K
1,859.00 €
1,523.77 €
lowest price in the last 30 days: 1,859.00 €
Laptop HP ProBook 4 G1i 16 | U7 255U | 24GB RAM | Win 10 Pro / Ultra 7 / RAM 24 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,198.00 €
981.97 €
lowest price in the last 30 days: 1,198.00 €
Laptop HP OMEN Transcend 14-fb0005nx | Ultra 7 155H | GeForce RTX 4060 (8 GB) / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ 2.8K
1,399.00 €
1,146.72 €
lowest price in the last 30 days: 1,399.00 €
Laptop HP EliteBook 6 G1i 16 | U5-225U | WWAN | Touch / Ultra 5 / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,299.00 €
1,064.75 €
lowest price in the last 30 days: 1,299.00 €
Computer HP OMEN 35L Gaming GT16-0199nz | U7-265K | RTX 5080 (16GB) / Ultra 7 / RAM 32 GB / SSD Drive
2,999.00 €
2,458.20 €
lowest price in the last 30 days: 2,999.00 €
Computer HP EliteOne 870 G9 AiO | i7-14700 | FHD | W10 Pro / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive
1,239.00 €
1,015.57 €
lowest price in the last 30 days: 1,239.00 €
Laptop Apple MacBook Air 15 2023 Midnight / Apple M / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,3" Retina
1,199.00 €
982.79 €
lowest price in the last 30 days: 1,199.00 €
Laptop HP Victus Gaming 15-fb3770ng | R7 350 | RTX 5060 (8 GB) / AMD Ryzen™ AI 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
1,299.00 €
1,064.75 €
lowest price in the last 30 days: 1,299.00 €



























