Short description:
Intel® Core™ Ultra 5 processor 135U / 1,6 GHz / 12-Cores / 4,4 GHz TurboBoost, 16 GB LPDDR5 ONBOARD, 256 GB NVME SSD, 35,6 cm (14,0″), Sijajni (BrightView, gloss) Touch, WUXGA / 1920 x 1200, Intel Iris Xe Graphics, HDMI, USB-C, Thunderbolt, 1x USB, Backlit keyboard, bluetooth, Microsoft Windows 10 Pro (64-bit)
SKU:
I8Y1P6AV
Laptop HP Elite 1040 X360 G11 / Ultra 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
1,099.00 €
900.82 €
lowest price in the last 30 days: 1,099.00 €
Short description:
Intel® Core™ Ultra 5 processor 135U / 1,6 GHz / 12-Cores / 4,4 GHz TurboBoost, 16 GB LPDDR5 ONBOARD, 256 GB NVME SSD, 35,6 cm (14,0″), Sijajni (BrightView, gloss) Touch, WUXGA / 1920 x 1200, Intel Iris Xe Graphics, HDMI, USB-C, Thunderbolt, 1x USB, Backlit keyboard, bluetooth, Microsoft Windows 10 Pro (64-bit)
By purchasing this product, you earn 1099 loyalty points, equivalent to 33.30 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability: In stock
only 1 piece available.
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
Experience the perfect blend of performance, flexibility, and style with the HP Elite 1040 X360 G11. Designed for professionals and power users, this laptop provides robust performance, thanks to its advanced I5 processor and top-tier graphics, all packed in a sleek and convertible 14.0-inch design. Whether you're working, streaming, or creating, its WUXGA display offers crisp, vibrant visuals for an immersive experience.
Main advantages
- Impressive Performance: With an I5 processor and integrated graphics, enjoy seamless multitasking and fast processing speeds
- Convertible Design: The 360-degree hinge provides the flexibility to switch between laptop and tablet modes
- Vivid Display: The 14-inch WUXGA BrightView display ensures stunning visual clarity and vibrant colors
- Comprehensive Connectivity: Equipped with HDMI, USB-C, Thunderbolt, and USB ports to connect all your devices
- Convenient Backlit Keyboard: Work comfortably in any lighting environment
Who buys this product
Ideal for business professionals, students, and creative individuals who require a portable, high-performance device. The HP Elite 1040 X360 G11 caters to those who value flexibility, speed, and exceptional display quality in their daily tasks.Upgrade options
This HP laptop offers flexible upgrade options to enhance its capability even further. Both memory and storage can be upgraded, ensuring the device grows with your needs. Always consult a professional before performing an upgrade.Why choose a refurbished device
Opt for a professionally refurbished HP Elite 1040 X360 G11 and enjoy considerable savings without compromising on quality. These devices undergo meticulous refurbishment services and adhere to standardized quality rating systems to ensure they perform like new. Choosing a refurbished device not only gets you a high-value product but also contributes positively by promoting sustainability and reducing electronic waste.| Processor | Intel® Core™ Ultra 5 processor 135U / 1,6 GHz / 12-Cores / 4,4 GHz TurboBoost |
|---|---|
| System memory | 16 GB |
| Type of working memory (RAM) | LPDDR5 ONBOARD |
| Maximum memory size (RAM) | 16 GB |
| Hard drive | 256 GB |
| Hard drive type | NVME SSD |
| Graphic card | Intel Iris Xe Graphics |
| Screen | 35,6 cm (14,0″) |
| Maximum resolution | WUXGA / 1920 x 1200 |
| Display type | Glossy (BrightView, gloss), Touch |
| Condition | Open Box |
| Operating system | Microsoft Windows 10 Pro |
| Optical unit | No |
| Number of USB ports | 1x |
| USB-C | 1x |
| Number of Thunderbolt ports | 2x |
| Video over USB-C | 0x |
| Displayport | 0x |
| Docking station connector | yes |
| HDMI | 1x |
| VGA | 0x |
| DVI | 0x |
| Web camera | yes |
| WiFi | Yes |
| Card reader | No |
| Bluetooth | yes |
| Backlit keyboard | yes |
| Keyboard Layout | Spanish |
| Condition | Outlet - Open Box |
| Weight | 1,4 |
| EAN | 198415270788 |
| Warranty in months | 12 |
| Responsible person in the EU | HP Technical Regulatory Team, 08028 Barcelona, Spain, reg@hp.com |
| Manufacturer | HP Inc., 1501 Page Mill Road, Palo Alto, California, 94304, USA, reg@hp.com |
For even more performance, we recommend …
Laptop HP Victus Gaming 15-fb2933nc | RTX 4060 (8 GB) / AMD Ryzen™ 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
1,189.00 €
974.59 €
lowest price in the last 30 days: 1,189.00 €
Laptop Apple MacBook Air 15 2023 Midnight / Apple M / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,3" Retina
1,199.00 €
982.79 €
lowest price in the last 30 days: 1,199.00 €
Laptop HP ProBook 4 G1i 16 | U7 255H | 24GB RAM | W11P / Ultra 7 / RAM 24 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,159.00 €
950.00 €
lowest price in the last 30 days: 1,159.00 €
Laptop HP OMEN MAX Gaming 16-ah0710ng | U7 255HX | RTX 5070Ti (12GB) | W11 / Ultra 7 / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0″ WQHD
2,299.00 €
1,884.43 €
lowest price in the last 30 days: 2,299.00 €
Computer HP EliteOne 870 G9 AiO | i7-14700 | FHD | W10 Pro / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive
1,239.00 €
1,015.57 €
lowest price in the last 30 days: 1,239.00 €
Laptop HP OMEN Gaming 16-am0008ne | i7-14650HX | RTX 5050 / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,299.00 €
1,064.75 €
lowest price in the last 30 days: 1,299.00 €
Laptop HP Victus Gaming 15-fb3770ng | R7 350 | RTX 5060 (8 GB) / AMD Ryzen™ AI 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
1,299.00 €
1,064.75 €
lowest price in the last 30 days: 1,299.00 €
Laptop HP OMEN Transcend 14-fb0005nx | Ultra 7 155H | GeForce RTX 4060 (8 GB) / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ 2.8K
1,399.00 €
1,146.72 €
lowest price in the last 30 days: 1,399.00 €
Laptop HP Omen Gaming 16-AE0XXX / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ FHD
1,349.00 €
1,105.74 €
lowest price in the last 30 days: 1,349.00 €
Laptop HP OMEN Transcend 14-fb0002nt | Ultra 9 | OLED 2.8K | RTX 4070 | 16GB / Ultra 9 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ 2.8K
1,859.00 €
1,523.77 €
lowest price in the last 30 days: 1,859.00 €



























