Short description:
Intel Core Ultra 7 155U (1,7 GHz), 40,6 cm (16,0\") WUXGA (1920x1200) AG UWVA, 64 GB LPDDR5-5600, SSD 512 GB M.2 PCIe NVMe, Intel Graphics (IGP), HDMI 2.1, 2x Thunderbolt 4 (USB-C, DisplayPort - 40Gbps), 2x USB-A 3.2 Gen1 (5Gbps), Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, Webcam, Backlit Kbd., Microsoft Windows 11 Pro (64-bit)
SKU:
CG5Y0E8R3
Laptop HP EliteBook 660 G11 | Ultra 7 155U | 64GB RAM / Ultra 7 / RAM 64 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,199.00 €
982.79 €
lowest price in the last 30 days: 1,199.00 €
Short description:
Intel Core Ultra 7 155U (1,7 GHz), 40,6 cm (16,0\") WUXGA (1920x1200) AG UWVA, 64 GB LPDDR5-5600, SSD 512 GB M.2 PCIe NVMe, Intel Graphics (IGP), HDMI 2.1, 2x Thunderbolt 4 (USB-C, DisplayPort - 40Gbps), 2x USB-A 3.2 Gen1 (5Gbps), Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, Webcam, Backlit Kbd., Microsoft Windows 11 Pro (64-bit)
By purchasing this product, you earn 1199 loyalty points, equivalent to 36.33 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability:This product is sold out, but don’t worry – you might find a great alternative in our offer. Check it out now!
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
Experience the perfect blend of style and performance with the Prenosnik HP EliteBook 660 G11. Designed for ultimate productivity, this laptop balances power and efficiency effortlessly within its sleek aluminum chassis. With a stunning 40.6 cm (16.0") WUXGA display, every detail comes to life with exceptional clarity and color.
Main advantages
- Efficient Performance: Powered by a next-generation processor, offering seamless multitasking and robust computing capabilities.
- Vivid Display: Enjoy immersive viewing on the 1920x1200 anti-glare UWVA screen, making it ideal for work and entertainment.
- Speedy Storage: Equipped with a high-speed SSD leveraging NVMe technology for lightning-fast data access and storage efficiency.
- Connectivity Choices: Features HDMI 2.1, Thunderbolt 4, and USB-A ports, providing versatile connectivity for peripherals and displays.
- Enhanced Mobility: Stay connected with Wi-Fi 6E and Bluetooth 5.3, ensuring robust, uninterrupted wireless connections.
Who buys this product
This laptop is designed for business professionals, students, and content creators who demand speed, reliability, and versatile connectivity. It's perfect for those needing a portable workstation that can seamlessly handle demanding applications and complex workloads.Upgrade options
Explore extensive upgrade possibilities with this device, including memory and storage enhancements, allowing you to tailor performance to meet your specific needs. Always consult a professional before performing an upgrade.Why choose a refurbished device
Opt for a refurbished HP EliteBook and enjoy exceptional value paired with reliable functionality. Each device undergoes a rigorous refurbishment process conducted by professionals, ensuring adherence to a standardized quality rating system. Choose a responsible approach with an environmentally conscious decision that promotes a sustainable future without compromising on quality.| Processor | Intel® Core™ Ultra 7 155U / 1,7 - 3,8 GHz / 12-Cores (2C+(8c+2c)/14T) / 4,8 GHz TurboBoost |
|---|---|
| System memory | 64 GB DDR5 |
| Type of working memory (RAM) | LPDDR5 (soldered) |
| Maximum memory size (RAM) | 64 GB |
| Hard drive | 512 GB SSD |
| Hard drive type | NVME SSD |
| Graphic card | Intel Graphics (IGP) |
| Screen | 40,6 cm (16,0″) WUXGA (1920 x 1200) AG LED | IPS | 300 nits | 45% NTSC |
| Maximum resolution | WUXGA / 1920 x 1200 |
| Display type | Matte (AntiGlare, matt) |
| Condition | Open Box |
| Operating system | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Optical unit | No |
| Number of USB ports | 2x |
| USB-C | ne |
| Number of Thunderbolt ports | 0x |
| Video over USB-C | 1x |
| Displayport | 1x |
| Docking station connector | no |
| HDMI | 1x |
| VGA | 0x |
| DVI | 0x |
| Web camera | yes |
| WiFi | Yes |
| Fingerprint | No |
| Card reader | No |
| Bluetooth | yes |
| Backlit keyboard | yes |
| Keyboard Layout | Angleška / ruska tipkovnica (priložene SLO nalepke) |
| Condition | HP Renew, Outlet - Open Box |
| Warranty in months | 12 |
| Responsible person in the EU | HP tehnična regulativna ekipa, 08028 Barcelona, Spain, reg@hp.com |
| Manufacturer | HP Inc., 1501 Page Mill Road, Palo Alto, California, 94304, USA, reg@hp.com |
For even more performance, we recommend …
Laptop HP Victus Gaming 15-fb3770ng | R7 350 | RTX 5060 (8 GB) / AMD Ryzen™ AI 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
1,299.00 €
1,064.75 €
lowest price in the last 30 days: 1,299.00 €
Laptop i HP EliteBook 6 G1i 14 | U7 255U | 16GB RAM | 1TB SSD / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
1,199.00 €
982.79 €
lowest price in the last 30 days: 1,199.00 €
Laptop HP OMEN Transcend 14-fb0005nx | Ultra 7 155H | GeForce RTX 4060 (8 GB) / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ 2.8K
1,399.00 €
1,146.72 €
lowest price in the last 30 days: 1,399.00 €
Laptop HP EliteBook 6 G1i 16 | U5-225U | WWAN | Touch / Ultra 5 / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,299.00 €
1,064.75 €
lowest price in the last 30 days: 1,299.00 €
Laptop HP Victus Gaming 15-fb2933nc | RTX 4060 (8 GB) / AMD Ryzen™ 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
1,189.00 €
974.59 €
lowest price in the last 30 days: 1,189.00 €
Computer HP OMEN 35L Gaming GT16-0189nz | U7-265K | RTX 5080 (16GB) / Ultra 7 / RAM 32 GB / SSD Drive
2,999.00 €
2,458.20 €
lowest price in the last 30 days: 2,999.00 €
Computer HP OMEN 35L Gaming GT16-0199nz | U7-265K | RTX 5080 (16GB) / Ultra 7 / RAM 32 GB / SSD Drive
2,999.00 €
2,458.20 €
lowest price in the last 30 days: 2,999.00 €
Laptop HP ProBook 4 G1i 16 | U7 255H | 24GB RAM | W11P / Ultra 7 / RAM 24 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,159.00 €
950.00 €
lowest price in the last 30 days: 1,159.00 €
Laptop HP Omen MAX Gaming Laptop 16-ah0012ns / Ultra 9 / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0" WQXGA
2,499.00 €
2,048.36 €
lowest price in the last 30 days: 2,499.00 €
Computer HP EliteOne 870 G9 AiO | i7-14700 | FHD | W10 Pro / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive
1,239.00 €
1,015.57 €
lowest price in the last 30 days: 1,239.00 €



























