Short description:
Intel Core i7-14650HX (2,2 GHz), 16 GB (2x8GB) DDR5-5600, SSD 1 TB M.2 PCIe NVMe, NVIDIA RTX 5050 (8 GB GDDR7), 40,6 cm (16,0\") WUXGA (1920x1200) UWVA IPS LED 144 Hz, HDMI 2.1, 1x USB-C 3.2 Gen2 (DisplayPort - 10Gbps), 1x USB-A 3.2 Gen2 (10Gbps), 2x USB-A 3.2 Gen1 (5Gbps), Wi-Fi 6 (2x2), Bluetooth 5.4, Backlit Kbd., Webcam, Microsoft Windows 11 Home (64-bit)
SKU:
C08QXEA
Laptop HP OMEN Gaming 16-am0008ne | i7-14650HX | RTX 5050 / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,299.00 €
1,064.75 €
lowest price in the last 30 days: 1,299.00 €
Short description:
Intel Core i7-14650HX (2,2 GHz), 16 GB (2x8GB) DDR5-5600, SSD 1 TB M.2 PCIe NVMe, NVIDIA RTX 5050 (8 GB GDDR7), 40,6 cm (16,0\") WUXGA (1920x1200) UWVA IPS LED 144 Hz, HDMI 2.1, 1x USB-C 3.2 Gen2 (DisplayPort - 10Gbps), 1x USB-A 3.2 Gen2 (10Gbps), 2x USB-A 3.2 Gen1 (5Gbps), Wi-Fi 6 (2x2), Bluetooth 5.4, Backlit Kbd., Webcam, Microsoft Windows 11 Home (64-bit)
By purchasing this product, you earn 1299 loyalty points, equivalent to 39.36 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability: In stock
only 1 piece available.
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
Discover exceptional gaming performance and stunning visuals with the HP OMEN Gaming 16-am0008ne. This powerhouse laptop features top-tier capabilities to elevate your gaming experience, whether you're battling in intense action sequences or exploring immersive virtual worlds. Its sleek design and vibrant display make it not just a tool, but a centerpiece for gaming enthusiasts.
Main advantages
- Equipped with the latest generation processor, delivering faster operations and seamless multitasking
- Vivid 16-inch WUXGA UWVA IPS LED display with a 144 Hz refresh rate offers smooth frame transitions and clear, immersive visuals
- Brilliant graphics capabilities with the NVIDIA RTX 5050, designed to handle the most demanding games
- High-speed SSD utilizing NVMe technology for swift loading times and enhanced data access
- Comprehensive connectivity options including USB-C 3.2 for rapid data transfer and HDMI 2.1 for external displays
- Wi-Fi 6 and Bluetooth 5.4 ensure robust and reliable wireless connectivity
Who buys this product
The HP OMEN Gaming 16-am0008ne is tailored for gamers and digital content creators who demand power and performance. It's also ideal for professionals needing a versatile laptop to handle intensive applications and multitasking requirements with ease.Upgrade options
For those looking to tailor their experience, this laptop provides opportunities for memory and storage upgrades. Always consult a professional before performing an upgrade.Why choose a refurbished device
Choosing a refurbished HP OMEN Gaming 16-am0008ne is an intelligent investment. Professional refurbishment services ensure the device meets quality standards and performance benchmarks, offering excellent value at reduced costs. Buyers gain peace of mind knowing they are acquiring a thoroughly tested and quality-rated product. Additionally, acquiring refurbished devices supports sustainability by extending the lifecycle of high-performance technology.| Processor | Intel® Core™ i7-14650HX / 2,2 GHz / 16-Cores (8C+8c/24T) / 5,2 GHz TurboBoost |
|---|---|
| System memory | 16 GB (2x 8 GB) DDR5 |
| Type of working memory (RAM) | DDR5 SODIMM |
| Maximum memory size (RAM) | 64 GB |
| Hard drive | 1 TB SSD |
| Hard drive type | NVME SSD |
| Graphic card | NVIDIA GeForce RTX™ 5050 (8 GB GDDR7) |
| Screen | 40,6 cm (16,0″) WUXGA (1920 x 1200) AG LED | IPS | 300 nits | 45% NTSC |
| Maximum resolution | WUXGA / 1920 x 1200 |
| Display type | Matte (AntiGlare, matt) |
| Condition | Open Box |
| Operating system | Microsoft Windows 11 |
| Optical unit | No |
| Number of USB ports | 3x |
| USB-C | ne |
| Number of Thunderbolt ports | 0x |
| Video over USB-C | 2x |
| Displayport | 1x |
| Docking station connector | no |
| HDMI | 1x |
| VGA | 0x |
| DVI | 0x |
| Web camera | yes |
| WiFi | Yes |
| Fingerprint | No |
| Card reader | No |
| Bluetooth | yes |
| Backlit keyboard | yes |
| Keyboard Layout | Angleška / Arabska tipkovnica (priložene SLO nalepke) |
| Condition | HP Renew, Outlet - Open Box |
| EAN | 0199251827921 |
| Warranty in months | 12 |
| Responsible person in the EU | HP tehnična regulativna ekipa, 08028 Barcelona, Spain, reg@hp.com |
| Manufacturer | HP Inc., 1501 Page Mill Road, Palo Alto, California, 94304, USA, reg@hp.com |
For even more performance, we recommend …
Laptop HP Victus Gaming 15-fb2933nc | RTX 4060 (8 GB) / AMD Ryzen™ 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
1,189.00 €
974.59 €
lowest price in the last 30 days: 1,189.00 €
Laptop HP OMEN Transcend 14-fb0005nx | Ultra 7 155H | GeForce RTX 4060 (8 GB) / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ 2.8K
1,399.00 €
1,146.72 €
lowest price in the last 30 days: 1,399.00 €
Computer HP OMEN 35L Gaming GT16-0199nz | U7-265K | RTX 5080 (16GB) / Ultra 7 / RAM 32 GB / SSD Drive
2,999.00 €
2,458.20 €
lowest price in the last 30 days: 2,999.00 €
Laptop i HP EliteBook 6 G1i 14 | U7 255U | 16GB RAM | 1TB SSD / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
1,199.00 €
982.79 €
lowest price in the last 30 days: 1,199.00 €
Laptop Apple MacBook Air 15 2023 Midnight / Apple M / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,3" Retina
1,199.00 €
982.79 €
lowest price in the last 30 days: 1,199.00 €
Computer HP EliteOne 870 G9 AiO | i7-14700 | FHD | W10 Pro / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive
1,239.00 €
1,015.57 €
lowest price in the last 30 days: 1,239.00 €
Laptop HP ProBook 4 G1i 16 | U7 255H | 24GB RAM | W11P / Ultra 7 / RAM 24 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,159.00 €
950.00 €
lowest price in the last 30 days: 1,159.00 €
Laptop HP EliteBook 6 G1i 16 | U5-225U | WWAN | Touch / Ultra 5 / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,299.00 €
1,064.75 €
lowest price in the last 30 days: 1,299.00 €
Laptop HP Victus Gaming 15-fb3770ng | R7 350 | RTX 5060 (8 GB) / AMD Ryzen™ AI 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
1,299.00 €
1,064.75 €
lowest price in the last 30 days: 1,299.00 €
Laptop HP Omen Gaming 16-AE0XXX / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ FHD
1,349.00 €
1,105.74 €
lowest price in the last 30 days: 1,349.00 €



























