Short description:
Intel Core Ultra 7 255U (2,0 GHz), 40,6 cm (16,0\") WUXGA (1920x1200) IPS AG WLED 60 Hz, 24 GB DDR5-5600, SSD 512 GB M.2 PCIe NVMe, Intel Xe Graphics (IGP), 1x HDMI 2.1, 2x USB-C 3.2 Gen2x2 (20 Gbps - DisplayPort), 2x USB-A 3.2 Gen1 (5Gbps), Wi-Fi 6E AX211, Bluetooth 5.3, Webcam, Fingerprint, Backlit Kbd., Microsoft Windows 11 Pro (64-bit)
SKU:
A23QPEAR
Laptop HP ProBook 4 G1i 16 | U7 255U | 24GB RAM | W11P / Ultra 7 / RAM 24 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,099.00 €
900.82 €
lowest price in the last 30 days: 1,099.00 €
Short description:
Intel Core Ultra 7 255U (2,0 GHz), 40,6 cm (16,0\") WUXGA (1920x1200) IPS AG WLED 60 Hz, 24 GB DDR5-5600, SSD 512 GB M.2 PCIe NVMe, Intel Xe Graphics (IGP), 1x HDMI 2.1, 2x USB-C 3.2 Gen2x2 (20 Gbps - DisplayPort), 2x USB-A 3.2 Gen1 (5Gbps), Wi-Fi 6E AX211, Bluetooth 5.3, Webcam, Fingerprint, Backlit Kbd., Microsoft Windows 11 Pro (64-bit)
By purchasing this product, you earn 1099 loyalty points, equivalent to 33.30 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability: In stock
only 1 piece available.
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
Experience versatility and performance with the HP ProBook 4 G1i 16, a refurbished laptop tailored to meet a variety of needs. This device boasts a crisp 16-inch WUXGA display, ensuring vibrant colors and sharp details, supported by state-of-the-art graphics capabilities. Its premium design makes it perfect for professionals and students who demand efficiency and style.
Main advantages
- The latest processor offering seamless multitasking for work and entertainment
- A stunning 16-inch WUXGA IPS display for enhanced viewing pleasure
- Fast NVMe SSD technology ensuring rapid access to all your files and applications
- Comprehensive connectivity with HDMI, USB-C, and USB-A ports
- Reliable internet connections with Wi-Fi 6E and Bluetooth 5.3
- Security and convenience with a built-in fingerprint reader and backlit keyboard
Who buys this product
The HP ProBook 4 G1i 16 is ideal for professionals seeking a powerful and stylish work companion, while also catering to students in need of a dependable device for research and assignments. Its robust design and efficient performance make it perfect for frequent travelers who require a trustworthy and portable solution.Upgrade options
This device is designed with upgrade flexibility in mind, allowing expansion of memory and storage to suit evolving needs with ease. Always consult a professional before performing an upgrade.Why choose a refurbished device
Opting for a refurbished HP ProBook not only provides access to high-quality technology at an incredible value, but it also promotes sustainable practices by extending the life cycle of electronic devices. Each refurbished unit undergoes a rigorous process by skilled professionals and is assessed through a standardized quality rating system, ensuring reliability and performance akin to new models. Experience the enhanced efficiency and sustainability this device offers, making it a valuable addition to any setup.| Processor | Intel® Core™ Ultra 7 255U / 2,0 GHz / 12-Cores (2C+(8c+2c)/14T) / Max Turbo Frequency 5,2 GHz |
|---|---|
| System memory | 24 GB DDR5 |
| Type of working memory (RAM) | Typically, laptops like the HP ProBook series often have 2 memory slots. |
| Maximum memory size (RAM) | 24 GB |
| Hard drive | 512 GB SSD |
| Hard drive type | NVME SSD |
| Graphic card | Intel® Graphics (IGP) |
| Screen | 40,6 cm (16,0″) WUXGA (1920 x 1200) IPS LED | 400 nits | 100% sRGB |
| Maximum resolution | WUXGA / 1920 x 1200 |
| Display type | Matte (AntiGlare, matt) |
| Condition | Open Box |
| Operating system | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Optical unit | No |
| Number of USB ports | 2x |
| USB-C | ne |
| Number of Thunderbolt ports | 0x |
| Video over USB-C | 0x |
| Displayport | 1x |
| Docking station connector | no |
| HDMI | 1x |
| VGA | 0x |
| DVI | 0x |
| Web camera | yes |
| WiFi | Yes |
| Fingerprint | Yes |
| Card reader | No |
| Bluetooth | yes |
| Backlit keyboard | yes |
| Keyboard Layout | Dutch keyboard |
| Condition | HP Renew, Outlet - Open Box |
| EAN | 0199485438610 |
| Warranty in months | 12 |
| Responsible person in the EU | HP tehnična regulativna ekipa, 08028 Barcelona, Spain, reg@hp.com |
| Manufacturer | HP Inc., 1501 Page Mill Road, Palo Alto, California, 94304, USA, reg@hp.com |
For even more performance, we recommend …
Computer HP EliteOne 870 G9 AiO | i7-14700 | FHD | W10 Pro / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive
1,239.00 €
1,015.57 €
lowest price in the last 30 days: 1,239.00 €
Laptop HP OMEN MAX Gaming 16-ah0710ng | U7 255HX | RTX 5070Ti (12GB) | W11 / Ultra 7 / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0″ WQHD
2,299.00 €
1,884.43 €
lowest price in the last 30 days: 2,299.00 €
Laptop HP OMEN Gaming 16-am0008ne | i7-14650HX | RTX 5050 / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,299.00 €
1,064.75 €
lowest price in the last 30 days: 1,299.00 €
Laptop HP Victus Gaming 15-fb3770ng | R7 350 | RTX 5060 (8 GB) / AMD Ryzen™ AI 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
1,299.00 €
1,064.75 €
lowest price in the last 30 days: 1,299.00 €
Laptop HP OMEN Transcend 14-fb0002nt | Ultra 9 | OLED 2.8K | RTX 4070 | 16GB / Ultra 9 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ 2.8K
1,859.00 €
1,523.77 €
lowest price in the last 30 days: 1,859.00 €
Laptop i HP EliteBook 6 G1i 14 | U7 255U | 16GB RAM | 1TB SSD / Ultra 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ WUXGA
1,199.00 €
982.79 €
lowest price in the last 30 days: 1,199.00 €
Computer HP OMEN 35L Gaming GT16-0199nz | U7-265K | RTX 5080 (16GB) / Ultra 7 / RAM 32 GB / SSD Drive
2,999.00 €
2,458.20 €
lowest price in the last 30 days: 2,999.00 €
Laptop HP Victus Gaming 15-fb2933nc | RTX 4060 (8 GB) / AMD Ryzen™ 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
1,189.00 €
974.59 €
lowest price in the last 30 days: 1,189.00 €
Laptop HP Omen Gaming 16-AE0XXX / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ FHD
1,349.00 €
1,105.74 €
lowest price in the last 30 days: 1,349.00 €
Laptop HP EliteBook 6 G1i 16 | U5-225U | WWAN | Touch / Ultra 5 / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,299.00 €
1,064.75 €
lowest price in the last 30 days: 1,299.00 €



























