Short description:
AMD Ryzen R7 7840HS (3,8 - 5,1 GHz), 32 GB (2x16GB) DDR5-5600, SSD 1 TB M.2 PCIe NVMe, NVIDIA GeForce RTX 4070 (8 GB GDDR6), 40,9 cm (16,1\'\') WQHD (2560 x 1440) 240 Hz UWVA LED IPS, no ODD, HDMI 2.1, 1x USB-C 3.2 (DisplayPort 5Gbps), 3x USB-A 3.1 (5Gbps), Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3, Webcam, Backlit Kbd., FreeDOS
SKU:
7Z4L9EAR
Laptop Victus Gaming 16-s0001nt | RTX 4070 / AMD Ryzen™ 7 / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0″ WQHD
1,399.00 €
1,146.72 €
lowest price in the last 30 days: 1,399.00 €
Short description:
AMD Ryzen R7 7840HS (3,8 - 5,1 GHz), 32 GB (2x16GB) DDR5-5600, SSD 1 TB M.2 PCIe NVMe, NVIDIA GeForce RTX 4070 (8 GB GDDR6), 40,9 cm (16,1\'\') WQHD (2560 x 1440) 240 Hz UWVA LED IPS, no ODD, HDMI 2.1, 1x USB-C 3.2 (DisplayPort 5Gbps), 3x USB-A 3.1 (5Gbps), Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3, Webcam, Backlit Kbd., FreeDOS
By purchasing this product, you earn 1399 loyalty points, equivalent to 42.39 €. You can redeem your points on your next purchase. – More information
Availability:This product is sold out, but don’t worry – you might find a great alternative in our offer. Check it out now!
At least 12 months warranty
14-day satisfaction guarantee
More environmentally friendly compared to new
Various payment methods
Save 240 kg of fossil fuels
Admittedly, we are obsessed with megatons of electronic waste produced by a collective obsession with the
latest technology. We urge people to reuse the devices we get from all parts of the world. We are extremely
proud to carefully renew them so that they can have a
new life.
By purchasing this device you save 50%
By purchasing this device you save up to 50% compared to buying a new one
First-class support and guaranteed service
17 people took care of this device before
it reached the sales shelf and just as many people will stand by your side if the device does not
work as you expected.
Experience superior gaming and productivity with the HP Victus 16-s0001nt, a powerhouse laptop engineered for those who demand high-performance and unbeatable value. With premium graphics, expansive memory, and vivid display, it's tailored for anything you throw its way.
Main advantages
- Offers a seamless gameplay and multitasking experience with a powerful Ryzen 7 processor
- Enjoy breathtaking visuals on a 16.1'' QHD display with a 240 Hz refresh rate
- Equipped with an NVIDIA GeForce RTX 4070 for stunning graphics capabilities
- Boost storage speed with a lightning-fast 1 TB M.2 PCIe NVMe SSD
- Backlit keyboard, HDMI 2.1, USB-C, and multiple USB-A ports for comprehensive connectivity
- Wireless convenience and accessibility with included Wi-Fi and Bluetooth
- Standardized quality ensures excellent functionality and like-new condition
Who buys this product
This laptop is ideal for gamers, digital creators, and professionals seeking a flexible and responsive machine. It's perfect for users who run demanding software or engage in high-definition content creation, providing reliability and speed for every task.Upgrade options
Tailor the HP Victus to your growing needs with ample memory and disk expansion possibilities. Always consult a professional before performing an upgrade to maintain optimal performance and compatibility.Why choose a refurbished device
Opting for a refurbished HP Victus 16-s0001nt gives you access to cutting-edge technology at a fraction of the price of new models. The professional refurbishment service ensures that the device meets rigorous quality standards, maintaining excellent functionality while promoting sustainability. The HP Victus 16-s0001nt delivers exceptional value; it's a smart choice for those seeking performance, design, and connectivity. Invest in a refurbished machine today for a reliable, eco-friendly alternative that doesn't compromise on quality.| Processor | AMD Ryzen™ 7 7840HS / 3,8 GHz / Octa-Core (8C/16T) / Turbo Speed 5,1 GHz |
|---|---|
| System memory | 32 GB (2x 16 GB) DDR5 |
| Type of working memory (RAM) | DDR5 SODIMM |
| Maximum memory size (RAM) | 64 GB |
| Hard drive | 1 TB |
| Hard drive type | NVME SSD |
| Graphic card | NVIDIA® GeForce RTX™ 4070 (8 GB GDDR6) |
| Screen | 40,9 cm (16,1″) QHD (2560 x 1440) AG LED 240 Hz |
| Maximum resolution | WQHD / 2560 x 1440 |
| Display type | Matte (AntiGlare, matt) |
| Condition | Open Box |
| Operating system | FreeDOS |
| Optical unit | No |
| Number of USB ports | 2x |
| USB-C | ne |
| Number of Thunderbolt ports | 0x |
| Video over USB-C | 1x |
| Displayport | 1x |
| Docking station connector | no |
| HDMI | 1x |
| VGA | 0x |
| DVI | 0x |
| Web camera | yes |
| WiFi | Yes |
| Fingerprint | No |
| Card reader | No |
| Bluetooth | yes |
| Backlit keyboard | yes |
| Keyboard Layout | Turkish keyboard |
| Condition | HP Renew, Outlet - Open Box |
| EAN | 0197497099188 |
| Warranty in months | 12 |
| Responsible person in the EU | HP Technical Regulatory Team, 08028 Barcelona, Spain, reg@hp.com |
| Manufacturer | HP Inc., 1501 Page Mill Road, Palo Alto, California, 94304, USA, reg@hp.com |
For even more performance, we recommend …
Laptop HP OmniBook X Flip 16-AS0XXX / Ultra 7 258V / 2.2 GHz Turbo boost 4.8 GHz / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0″ 2.8K
1,299.00 €
1,064.75 €
lowest price in the last 30 days: 1,299.00 €
Laptop HP OMEN Transcend 14-fb0002nt | Ultra 9 | OLED 2.8K | RTX 4070 | 16GB / Ultra 9 / RAM 16 GB / SSD Drive / 14,0″ 2.8K
1,859.00 €
1,523.77 €
lowest price in the last 30 days: 1,859.00 €
Laptop HP Victus Gaming 15-fb3770ng | R7 350 | RTX 5060 (8 GB) / AMD Ryzen™ AI 7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
1,299.00 €
1,064.75 €
lowest price in the last 30 days: 1,299.00 €
Laptop Apple MacBook Air 15 2023 Midnight / Apple M / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,3" Retina
1,199.00 €
982.79 €
lowest price in the last 30 days: 1,199.00 €
Laptop HP EliteBook 6 G1i 16 | U5-225U | WWAN | Touch / Ultra 5 / RAM 32 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,299.00 €
1,064.75 €
lowest price in the last 30 days: 1,299.00 €
Computer HP OMEN 35L Gaming GT16-0189nz | U7-265K | RTX 5080 (16GB) / Ultra 7 / RAM 32 GB / SSD Drive
2,999.00 €
2,458.20 €
lowest price in the last 30 days: 2,999.00 €
Computer HP EliteOne 870 G9 AiO | i7-14700 | FHD | W10 Pro / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive
1,239.00 €
1,015.57 €
lowest price in the last 30 days: 1,239.00 €
Laptop HP OMEN Gaming 16-am0008ne | i7-14650HX | RTX 5050 / i7 / RAM 16 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,299.00 €
1,064.75 €
lowest price in the last 30 days: 1,299.00 €
Laptop HP Victus Gaming 15-fb2933nc | RTX 4060 (8 GB) / AMD Ryzen™ 5 / RAM 16 GB / SSD Drive / 15,6″ FHD
1,189.00 €
974.59 €
lowest price in the last 30 days: 1,189.00 €
Laptop HP ProBook 4 G1i 16 | U7 255U | 24GB RAM | Win 10 Pro / Ultra 7 / RAM 24 GB / SSD Drive / 16,0″ WUXGA
1,198.00 €
981.97 €
lowest price in the last 30 days: 1,198.00 €



























